Wyprawka do przedszkola - w co wyposażyć kilkulatka?
Wyprawka dla przedszkolaka może różnić się pomiędzy poszczególnymi grupami w jednej placówce. Co innego będziemy musieli bowiem kupić trzylatkowi, a czego innego będzie potrzebował sześciolatek. Oto lista najbardziej potrzebnych rzeczy!
Lista niezbędnych rzeczy zostanie zapewne przedstawiona na jednym w pierwszych spotkań z rodzicami. To, co się na niej znajdzie będzie zależało od kilku czynników, m.in. od tego, czy nasza pociecha pójdzie do placówki państwowej, czy prywatnej, a także od tego, jakie zasady będą panować w danym przedszkolu. Niekiedy bywa tak, że rodzice kupują dzieciom ubranka na zmianę, artykuły plastyczne oraz mokre chusteczki, które z kolei w innym miejscu przysługują maluchom za darmo.
Podstawowe wyposażenie
Warto wspomnieć jednak o podstawowych rzeczach potrzebnych do przedszkola:
- ubranka na zmianę: przechowywane są zwykle w szafce w szatni, w awaryjnych sytuacjach przyda się kilka par czystych spodni, bluzek, majtek i skarpetek,
- kapcie: w placówkach przedszkolnych zwykle jest ciepło, więc idealnie sprawdzą się buty typu sandałki ze sztywną podeszwą,
- piżama: potrzebna będzie dzieciom leżakującym w pierwszej grupie,
- szczoteczka, kubeczek i pasta do mycia zębów,
- szczotka lub grzebień do włosów.
Wszystkie przyniesione przez nas rzeczy muszą zostać podpisane. W tym celu możemy wykorzystać gotowe miejsca na metkach, użyć prasowanek, czy po prostu podpisać artykuły zwykłym markerem. Ważne jest, aby nasza pociecha uczestniczyła w procesie kompletoweania wyprawki po to, aby wiedzieć jak wyglądają jej rzeczy i co dokładnie znajduje się w przedszkolnym worku. Poza tym, wybieranie artykułów będzie dla dziecka etapem adaptacyjnym.
Sprawdź jak wybrać najlepszą placówkę dla dziecka?
Co kupić trzylatkowi?
Maluchom w tym wieku często zdarzają się wpadki w postaci 'zalewania się' podczas jedzenia obiadu lub malowania farbami, dlatego przydadzą im się głównie ubrania na zmianę. Oprócz podstawowych gadżetów, warto kupić także teczkę lub segregator na prace dziecka. Jeśli trzylatek ma problem z zostawaniem w placówce lub z zasypianiem - można zaopatrzyć go w pluszaka. Najpierw jednak zapytajmy, czy takie rozwiązanie jest w ogóle możliwe. W niektórych przedszkolach zabawki można przynosić tylko w jeden wyznaczony dzień w tygodniu.
Wyprawka w przedszkolu publicznym
Faktem jest, że do państwowych placówek przedszkolnych przynosimy zwykle więcej niż do prywatnych, lecz to i tak zależy od konkretnego obiektu. Czasami okazuje się, że musimy zakupić np. pościel (pokrycie wraz z wypełnieniem) lub same poszewki, ręczniki oraz artykuły plastyczne.
Zobacz także: Koszt pobytu dziecka w przedszkolu
Co powinien mieć sześciolatek?
Sześcioletnie dzieci spędzają czas nie tylko na zabawie, ale również na nauce. Uzupełniają ćwiczenia, uczą się dbania o swoje rzeczy, pilnowania ich oraz odkładania na swoje miejsce. Często korzystają wtedy nie ze wspólnych, a z własnych materiałów takich jak kredki, czy flamastry. Sześciolatkom kupuje się zwykle: kredki ołówkowe i świecowe, farby plakatowe i akwarelowe, pędzle, blok techniczny i rysunkowy, zeszyt papierów kolorowych, nożyczki, gumkę, temperówkę, a także piórnik.
Kto finansuje wyprawkę do przedszkola?
Standardowo finansują ją rodzice. Niektóre elementy w postaci materiałów plastycznych mogą być jeszcze kupowane ze środków przedszkola, bądź Rady Rodziców. Wyjątek stanowi wyprawka dla sześciolatków, gdyż edukacja dzieci w tym wieku jest obecnie bezpłatna. Oznacza to, że rodzice nie mają obowiązku kupowania za własne pieniądze artykułów plastycznych lub higienicznych.
Takie postanowienie ma związek z subwencją oświatową, którą od 2017 roku zostały objęte dzieci sześcioletnie. Ich rodzice zobowiązani są do opłacenia wyżywienia, natomiast w pozostałych aspektach edukacja jest bezpłatna. Mowa oczywiście o przedszkolach państwowych.
A może zainteresuje Cię artykuł: Rozwój fizyczny dziecka w okresie przedszkolnym