Wyroki sądowe a koronawirus. Czy pomimo kwarantanny można odwiedzać dziecko?

Wyroki sądowe a koronawirus. Czy pomimo kwarantanny można odwiedzać dziecko?
Drukuj Skomentuj

Obostrzenia związane z przeciwdziałaniem pandemii koronawirusa na nowo definiują naszą rzeczywistość. W szczególnie trudnej sytuacji są rozwiedzeni małżonkowie, którym przysługuje prawo do widzenia się z dzieckiem. Czy wyroki sądowe ws. kontaktów z dzieckiem są aktualne? 

Rozpad małżeństwa to nie tylko ból rozstających się partnerów, ale także ogromne cierpienie dziecka. Niejednokrotnie traumatyczne przeżycia z dzieciństwa rzutują na dalszy rozwój dziecka. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby pomimo sporów z partnerem/ką umożliwić mu/jej kontakt z dzieckiem. Obecna sytuacja budzi jednak wiele wątpliwości co do realizacji postanowień sądowych ws. spotykania się byłego małżonka z dzieckiem. Czy w trakcie pandemii można zakazać kontaktu dziecka z byłym małżonkiem?

 

Sądowe postanowienia a restrykcje na czas pandemii

 

Zakaz wychodzenia z domu poza celami bytowymi, zawodowymi oraz zdrowotnymi budzi wątpliwości wśród żyjących w separacji rodziców, którzy muszą “dzielić się” dzieckiem. Wielu z nich zastanawia się, czy w takiej sytuacji można nie zezwolić na kontakt dziecka z byłym partnerem?

 

W komunikacie wydanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości czytamy, że wszystkie postanowienia sądowe ws. kontaktów z dziećmi z rodzicami żyjącymi oddzielnie, obowiązują bez zmian - W związku z pojawiającymi się pytaniami i wątpliwościami co do realizacji w okresie pandemii COVID-19 osobistych kontaktów z małoletnimi dziećmi przez rodziców żyjących w rozłączeniu, Ministerstwo Sprawiedliwości podkreśla, że obowiązują wszystkie postanowienia sądów w tym zakresie. W mocy pozostają zarówno postanowienia prawomocne, jak i nieprawomocne, lecz natychmiast wykonalne, wydane w trybie zabezpieczenia - czytamy na stronie Ministerstwa.

 

Kiedy uniemożliwić kontakt z dzieckiem

 

Jednak i tu istnieją wyjątki od reguły. W sytuacji, gdy uprawniony do kontaktów z dzieckiem rodzic został objęty obowiązkową kwarantanną (bądź dziecko), należy zrezygnować ze spotkań. Jak twierdzą prawnicy, istnieją także inne przesłanki do tego, aby odmówić realizacji kontaktów z dzieckiem. Jeśli opiekun dziecka stwierdzi, że realizacja kontaktów byłego partnera/ki zagraża życiu i zdrowiu dziecka, ma prawo podjąć decyzję o czasowym wstrzymaniu spotkań. Sytuacja ta może wynikać np. z realizowanego przez matkę lub ojca zawodu (np. jest kierowcą zawodowym kursującym między krajami, medykiem, listonoszem) bądź możliwości kontaktu z osobą zakażoną (np. jechał tym samym autobusem, co osoba zarażona). 

 

Kary dla krnąbrnych rodziców 

 

Co grozi za złamanie postanowień sądowych bez uzasadnionej przyczyny? - Brak realizacji tych postanowień może prowadzić do wszczęcia odpowiedniego postępowania, a następnie nakazania zapłaty określonej sumy pieniężnej na podstawie przepisów art. 59815 , art.59816 i art. 59822  Kodeksu postępowania cywilnego.- pisze Biuro Komunikacji i Promocji Ministerstwa Sprawiedliwości.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!