Wyspa Zdrowych Wspaniałości - scenariusz spotkania edukacyjnego
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!

Scenariusz spotkania edukacyjnego z zakresu zdrowego żywienia z dziećmi od 3 do 6 lat z zastosowaniem działań dostosowanych do każdej grupy wiekowej.
Komentarze (0)
Miejsce: Niepubliczne Przedszkole im. Marii Konopnickiej
Temat: Wyspa Zdrowych Wspaniałości
Cel główny:
- Uświadomienie dzieciom potrzeby spożywania warzyw i owoców.
Cele szczegółowe:
- Potrafi rozpoznać wielosensorycznie i nazwać wybrane owoce i warzywa.
- Potrafi współpracować w dużej grupie.
- Potrafi rozwiązywać zagadki, układać 2-5 elementowe puzzle.
- Rozpoznaje podstawowe kolory.
- Ćwiczy pamięć i logiczne myślenie.
- Bierze aktywny udział w zabawach dramowych, ruchowych i muzycznych.
- Wie, na czym polega praca dietetyka i rozumie znaczenie słowa „dietetyk”.
- Zna i potrafi odróżnić zdrowe i niezdrowe produkty.
- Potrafi nazwać posiłki zjadane w ciągu dnia.
- Bierze czynny udział w dyskusji dotyczącej zagadnienia, potrafi zadać konstruktywne pytanie.
Środki dydaktyczne:
- ilustracje owoców i warzyw, plansze, zagadki, naturalne okazy zdrowych i niezdrowych produktów, autorskie teksty wierszy, płyty z muzyką, sprzęt nagłaśniający
Przebieg zajęć
1. „Rejs na Wyspę Zdrowych Wspaniałości” – zabawa dramowa, wprowadzająca do tematu spotkania poprzez zabawę
2. „Jabłko, kapusta, marchewka” – zabawa integracyjna z wykorzystaniem wierszyka o zdrowym żywieniu (autorstwa własnego), poznanego przez dzieci na zajęciach dydaktycznych, podawanie sobie jabłka, marchewki, kapusty z rąk do rąk w spirali.
3. „Co jest zdrowe? Kolorowe?” – pogadanka edukacyjna z panią dietetyk mgr Dorota Okoń- specjalista dietetyki i planowania żywienia, segregowanie zdrowych (warzywa, owoce, nabiał, pieczywo, woda) i niezdrowych (słodycze, napoje gazowane, sztuczne zupki, chipsy itp.) produktów, określanie do jakiej grupy należą i dlaczego.
4. Piosenka „Jeśli jesteś wesoły” – ilustrowanie ruchem tekstu piosenki, nawiązanie do zdrowej aktywności fizycznej.
5. „Kolorowa fala” – rozwiązywanie zagadek ilustracyjnych połączone z zabawą ruchową.
6. „Trzykolorowy zawrót głowy” – quiz dostosowany do wieku i możliwości dzieci, wybranie po dwoje przedstawicieli każdego koloru (dzieci ubrane są na kolory: czerwony, pomarańczowy i zielony) jako reprezentantów grup, wykonywanie zadań, ćwiczeń i odpowiadanie na wylosowane pytania.
7. Wręczenie dyplomów za udział w quizie dla każdej grupy.
8. „Odpłynąć czas” – zakończenie spotkania przez odpłynięcie statkiem z Wyspy Zdrowych Wspaniałości i zabranie ze sobą tylko zdrowe produkty, zabawa z elementami dramy.
Opracowanie: Ewelina Banaszak