„Wzbogacanie doświadczeń czytelniczych” - scenariusz zajęć dla dzieci 6-letnich
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!

Komentarze (0)
Cele ogólne:
- wzbudzanie zainteresowania czytelnictwem;
- wdrażanie dzieci do postrzegania książki, jako źródła przeżyć i emocji;
- wzbogacanie wiedzy i przeżyć dzieci poprzez kontakt z literaturą dziecięcą;
- utrwalenie znajomości poznanych liter, doskonalenie umiejętności czytania;
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- zna prezentowane bajki i ich bohaterów;
- rozwiązuje zagadki dotyczące bohaterów i tytułów bajek;
- wie, z jakiej bajki pochodzi dany przedmiot;
- potrafi wcielić się w rolę postaci bajkowej;
- pokazuje i rozwiązuje zagadki pantomimiczne;
- składa obrazek z części;
Metody: słowne – opowiadanie, rozmowa; czynne – aktywność własna, zadań stawianych dziecku do wykonania; oglądowe – pokaz;
Formy pracy: indywidualna, zespołowa;
Środki dydaktyczne: nagranie piosenki „Witajcie w naszej bajce” oraz „My jesteśmy krasnoludki”; treść zagadek o bohaterach bajek; historyjka obrazkowa „Królewna Śnieżka”; kosze z kopertami zawierającymi tytuły bajek, nazwy przedmiotów występujących w tych bajkach oraz ich ilustracjami; pocięte ilustracje przedstawiające bohaterów bajek;
Przebieg zajęć:
1. Powitanie na literę - zabawa na powitanie. Nauczyciel wita dzieci, których imiona zaczynają się na odpowiednią głoskę. Ten, kto czuje się powitany macha ręką i wymawia swoje imię.
2. „Witajcie w naszej bajce” – wysłuchanie piosenki, wprowadzenie do tematu zajęć.
3. Bajkowe zagadki – rozwiązywanie zagadek. Odnajdywanie na ilustracjach rozwiązań. Układanie pod ilustracją napisu tytułu bajki.
Oto pierwsza bajka:
Las, pagórek, rzeczka.
Przez las idzie ścieżką wesoła dzieweczka.
Wilk skrył się za górką i oczami błyska.
Ach, strzeż się, dziewczynko,
Groźnego wilczyska. „Czerwony Kapturek”
Wykluło się z jajka spojrzało w toń wody
i zapłakało z powodu urody.
Za kaczą mamą powędrowało,
Nad swą brzydotą ubolewało. „Brzydkie kaczątko”
Jest taki kotek w krainie bajek
co chodzi w butach i pali faję.
Kapelusz z piórem nosi na głowie.
Niejedną bajkę dzieciom opowie. „Kot w butach”
Siedem krasnoludków w kopalni pracuje,
A w ich domku królewna obiad im gotuje.
Przyjdą tu kiedyś królewscy rycerze,
Królewicz dziewczynę na zamek zabierze. „Królewna Śnieżka”
Ciągnie sieci stary rybak.
Ach, skarb jakiś złowił chyba,
A tu rybka ludzkim głosem
Mówi: puść mnie, puść mnie, proszę. „O rybaku i złotej rybce”
Chłopczyk i dziewczynka zabłądzili nocą.
Patrzą, okienka wśród lasu migocą.
- Domek z piernika!
- Wejdźmy do środka!
Ach, czy nic złego dzieci nie spotka? „Jaś i Małgosia”
A oto smoluszek dobry i poczciwy,
schyla się nad miską, gołąb grucha siwy,
- Idź na bal dzieweczko, przebiorę ziarenka.
Już czeka kareta i złota sukienka. „Kopciuszek”
Po błękitnym niebie leci jaskółeczka,
- Kto wędruje na niej? Mała dziewczyneczka.
Do królestwa leci kwiatów.
Szumią, szumią skrzydła wiatru. „Calineczka”
4. Jaś i Małgosia – opowieść ruchowa. Wykonywanie ruchów zgodnych z treścią wypowiadaną przez nauczyciela.