Z ekologią za pan brat! Sprzątanie najbliższej okolicy - scenariusz zajęć

3.0
1 ocena
Temat:
- Z ekologią za pan brat! Sprzątanie najbliższej okolicy – Park Oruński (Gdańsk)
Grupa:
- II średniaki Krasnoludki
Miejsce:
- sala grupy II; Park Oruński i okolice
Cele ogólne:
- Kształtowanie postaw proekologicznych,
- Rozwijanie troski o jakość życia na Ziemi,
- Rozwijanie umiejętności segregowania śmieci
- Wykorzystywanie zdobytych wiadomości i umiejętności podczas realizacji zadań,
- Zintegrowanie grup przedszkolnych,
- Dostarczenie okazji do dobrej zabawy.
Cele szczegółowe - dziecko potrafi:
- Przestrzegać umów,
- Zgodnie współdziałać w zespole,
- Prawidłowo segregować odpady,
- Zna kolory pojemników (worków) na poszczególny rodzaj odpadów,
- Zaśpiewać piosenkę o tematyce przyrodniczej
- Czynnie uczestniczyć w zabawie.
- Kształcenie zdolności skojarzeniowych.
- Doskonalenie pamięci wzrokowej.
Metody pracy:
- słowna – pogadanka, wiersz, rozmowa przy obrazkach,
- oglądowa – pokaz obrazków, zdjęć pokaz sposobu sprzątania śmieci,
- czynna – zadań stawianych do wykonania, sprzątanie parku.
Formy pracy:
- z całą grupą
- indywidualnie
- zespołowo.
Przebieg
1. Powitanie dzieci – zabawa muzyczno-ruchowa z wykorzystaniem pedagogiki zabawy, piosenka „Powitanie”.
2. Słuchanie wiersza czytanego przez nauczyciela „Sprzątanie świata” ilustrowanego pokazem pojemników i opakowań.
Sprzątanie świata
Co oznaczają te kolory – niebieski, żółty, zielony?
Każdy kolor inny pojemnik oznacza
Do pojemników różne śmieci się wtłacza
Niebieski – w nim znajdziecie pudełka po butach, przeczytane gazety, zapisane kartki – jest on bardzo ważny. To pojemnik na papier – zna go przedszkolak każdy.
Zielony – Kolor wesoły z daleka ogłasza „Wrzucaj do mnie słoiki, wyszczerbione talerze!!!” czyli szkło w głównej mierze.
Żółty – foliowe torby, pudełka po lodach, po coli butelki. Wrzuć tutaj plastik, żal po nim niewielki
By las był zielony, wody nie ubyło
i każdego ranka wokół było miło
piątek czy niedziela, pamiętajcie dzieci
prosi Matka Ziemia – SEGREGUJCIE ŚMIECI!!!!
3. Rozmowa z wszystkimi dziećmi na temat segregacji śmieci:
- co by się stało, gdyby ludzie wyrzucali śmieci, tam gdzie kto chce? (brzydkie otoczenie, brak miejsca na place zabaw dla dzieci, śmieci w lasach i parkach),
- jakie szkody wyrządzają śmieci wyrzucone w nieodpowiednich miejscach? (zanieczyszczają ziemię, powietrze, zabierają miejsce roślinom i zwierzętom),
- czy istnieje sposób, aby te śmieci zniknęły? (wrzucanie śmieci do odpowiednich pojemników),
- czy wiecie dlaczego należy segregować śmieci? (segregacja pozwoli, aby nasze otoczenie było czyste, mniej ściętych drzew, wykorzystanie starych, niepotrzebnych rzeczy – starszym dzieciom można tutaj wprowadzić pojęcie RECYKLING).
4. Zabawa badawcza – „porządki” – segregujemy odpady.
Przed rozpoczęciem zabawy przypominamy kolory worków i co do nich wrzucamy. Każda grupa otrzymuje zestaw 4 worków do segregacji odpadów oraz różnego rodzaju odpady, które mają za zadanie posegregować do odpowiednich worków. Po wykonaniu zadania przez dzieci, jeszcze raz robimy przegląd worków, czy nie znajduje się w nich jakiś nieodpowiedni przedmiot.
5. Zaprezentowanie piosenki o tematyce wiosennej ekologicznej
6. Zagadki „tak” i „nie”
- W lesie łamiemy gałęzie?
- Czy wodę należy oszczędzać?
- W parku można śmiecić?
- Do lasu idziemy odpocząć i posłuchać śpiewu ptaków?
- Śmieci wrzucamy do kosza?
- W lesie krzyczymy?
- Dymy fabryczne zanieczyszczają powietrze?
- Hałas szkodzi zdrowiu?
- Można niszczyć ptasie gniazda?