Zabawki dla dzieci - na jakie funkcje zwrócić uwagę?

Zabawki dla dzieci - na jakie funkcje zwrócić uwagę?
Drukuj Skomentuj

Wybór zabawki dla dziecka nie jest prosty. Aby wybrać dobrze trzeba zwrócić uwagę na wiele funkcjonalności. Jak zatem wybrać najlepszą zabawkę dla dziecka? Na co zwrócić uwagę, by posłużyła długo i wpłynęła pozytywnie na rozwój dziecka? Podpowiadamy.

Zabawki dla dzieci – jak wybrać odpowiednią zabawkę?

 

Wybór zabawki to duże wyzwanie. Należy dopasować ją do potrzeb i wieku dziecka. Świetnie sprawdzą się zabawki sensoryczne, które łączą zabawę z nauką i poznawaniem świata. Warto również zwrócić uwagę na materiał, z którego jest wykonana zabawka oraz jej trwałość. Warto pamiętać, by zabawka była również bezpieczna – jeśli nasze dziecko jest jeszcze małe, należy zrezygnować z zabawki, która posiada wiele małych elementów, by uniknąć połknięcia. Nie należy od razu skreślać droższych zabawek. Warto wybrać jedną z nich, ale porządnie wykonaną i taką, która będzie cieszyć dziecko dłużej, niż tandetną zabawkę, która trafi do kąta lub ulegnie uszkodzeniu.

 

Sprawdź również: Jak wzmocnić odporność przedszkolaka jesienią?

 

Zabawki zachęcające do komunikacji


Szczególnie w przedszkolnym etapie rozwoju dziecka warto postawić na takie zabawki, które zachęcą dzieci do komunikacji z bliskimi, ale i rówieśnikami. Może być to zabawkowy warsztat, czy kuchnia, która sprawi, że dzieci będą dumne z wykonanej przez siebie „pracy” i zechcą podzielić się jej rezultatami z innymi. Doskonale sprawdzą się też domki do zabawy, trampolina, basen czy zabawki, które wymagają zabawy z innymi osobami.

 

Czytaj także: Jak rozmawiać z dzieckiem o chorobie?

 

Zabawki sensoryczne


Doskonałym wyborem, szczególnie dla młodszych dzieci, będą zabawki sensoryczne. Mają one ciekawe faktury, są różnokolorowe, zawierają błyszczące elementy, szeleszczące i interesujące dźwięki oraz wiele innych. Pozwalają dziecku na rozwój poprzez samodzielną zabawę.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!