Zabawy integracyjne dla dzieci na lato

Zabawy integracyjne dla dzieci na lato
Drukuj Skomentuj

Do wykorzystania w przedszkolu, na urodzinach, czy wyjeździe - przedstawiamy wakacyjne zabawy integracyjne dla dzieci na lato! Sprawdź nasze propozycje na zabawy dla grup na zewnątrz i w pomieszczeniu.

Zabawy na zewnątrz

 

Sałatka owocowa


Lato powinno być kolorowe, radosne i… smaczne! Dlatego na integrację warto wykorzystać zabawę w sałatkę owocową: ułóż szarfy w okrąg (możesz też ustawić krzesła). Powinno być ich o jedną mniej niż dzieci. Dzieci podziel na grupy, nadając im nazwy owoców (np. malina, arbuz, wiśnia). Na początku dowolna osoba staje w środku koła, a reszta staje w dowolnych szarfach. Osoba ze środka wykrzykuje jeden z owoców, np. “malina” - wtedy grupa “malinowa” musi wybiec ze swojej szarfy i znaleźć sobie inne miejsce (ważne: nie można wrócić do tego samego!). Osoba ze środka również stara się zająć sobie miejsce w okręgu. Kto nie zdążył dobiec do szarfy - staje na środku i wykrzykuje kolejny owoc.

Nasza wskazówka: Chcesz, by dzieci się lepiej poznały przy tej zabawie? Zamiast przydzielać ich do grup owoców, zaproponuj, by osoba ze środka zawsze zaczynała zdanie od “Miejscami zamienią się osoby, które tak jak ja lubią…” (np. lody, biegać, bawić się) lub “nie lubią…” (np. burzy, pomidorów, chodzić do dentysty).

 

Wycieczka pociągiem


Zaproś dzieci na wycieczkę, w czasie której trochę się powygłupiają i poznają się nawzajem. Dzieci stają w rozsypce. Zaczynasz zabawę od słów “Do mojego pociągu zapraszam dzieci, które…” - wybieraj opisy, które prawdopodobnie będą dotyczyć niewielu osób (np. mają imię na literę B; noszą okulary; jadą na wakacje nad jezioro; lubią gotować z mamą). Dzieci kolejno będą dołączać się do Twojego pociągu - łapać za ręce, tworząc wężyk. Po każdym dołączeniu dzieci “przejeżdżacie” kawałek trasy, wykonując różne polecenia (np. Teraz jedziemy pod mostem - schylamy się nisko! Teraz jedziemy przez ostre zakręty! Teraz jedziemy po kamieniach - głośno tupiemy! Teraz mijamy Indian - powitajmy ich indiańskim okrzykiem!). Później “stajecie na stacji” i dołączacie kolejne osoby do pociągu.

Nasza wskazówka: jeśli prowadzicie zabawę dla dzieci w dwie lub więcej osób, animujcie również dzieci czekające na swoją kolej! Na “stacji” przygotowujcie się do podróży: pakujcie rzeczy (udawajcie ruchy pakowania), smarujcie kremem do opalania (również siebie nawzajem), szukajcie zagubionego pieniążka (na czworakach, na trawie), przygotowujcie do spotkania z ukochaną osobą przed lusterkiem (strojąc głupie miny, poprawiając włosy), itd.

 

Gąski do domu


Czyli sprawdzona zabawa podwórkowa, którą warto przypomnieć sobie tego lata! Wybieracie dwoje dzieci na Mamę i na Wilka. Pozostałe są Gąskami. Mama staje na jednym końcu ogródka, Gąski na drugim, Wilk pomiędzy nimi. Po wypowiedzeniu wierszyka (poniżej), Gąski mają za zadanie dobiec do Mamy, nie dając się złapać Wilkowi. Kto zostaje schwytany - dołącza do Wilka i później razem z nim łapie Gąski.

Wierszyk:

Mama - Gąski, gąski, do domu!
Gąski - Boimy się!
Mama - Czego?
Gąski - Wilka złego!
Mama - Gdzie on jest?
Gąski - Za górami, za lasami, ostrzy zęby pazurami!
Mama - Co pije?
Gąski - Pomyje!
Mama - Co je?
Gąski - Gnaty!
Mama - Gąski, gąski, do chaty!

 

Wspólne tworzenie plaży


Dobrym sposobem na integrację jest również wspólne tworzenie pracy plastycznej. Tworzenie plaży najlepiej zorganizować na podwórku lub w ogrodzie - będzie spory bałagan! Przygotuj: duży szary papier, klej (najlepiej na bazie wikolu), niebieskie farby i grube pędzle lub wałki, piasek (może być też kolorowy), kartki i flamastry, ewentualnie: muszelki, gotowe szablony z rybkami lub innymi morskimi zwierzętami. Pamiętaj, by stanowisko do rysowania flamastrami znajdowało się oddzielnie (np. na stoliczku obok) - inaczej flamastry mogą się zniszczyć od piasku. Dzieci mogą wspólnie planować, gdzie w wodzie przykleją zwierzątka i jakie kolory piasku wykorzystać na zrobienie plaży.

Nasza wskazówka: wykorzystaj też kolorowanki z naszej strony: Zabawki na plażę, Ośmiornica, Ryba, Żaba, Ważka, Motyl. Są do pobrania za darmo!

 

Sprawdź też: 8 zabaw wspierających integrację sensoryczną u przedszkolaków

 

Zabawy w pomieszczeniu

 

Greckie posągi


A może by tak zabrać dzieci do Grecji? Pokazać jak wygląda Akropol, przeczytać jeden z mitów, opowiedzieć o igrzyskach olimpijskich… i zabawić się w greckie posągi! Zabawa wymaga skupienia i spostrzegawczości, ale też skłania do współpracy. Podziel dzieci na dwie grupy - Posągi i Turystów. Turyści chodzą po sali, udając, że zwiedzają greckie muzeum. W tym czasie druga grupa dzieci umawia się na grupową pozę - każde może robić coś innego albo mogą razem stworzyć układ. Dla zwiększenia efektu zaskoczenia możesz ich za czymś schować. Grupa Turystów ma później obejrzeć dokładnie układ posągów i postarać się go odwzorować - również między sobą ustalając, kto naśladuje kogo.

 

Nagrzany kamień


Przygotuj niewielki kamyk. Ustawcie się z dziećmi w kręgu. Zabawa polega na tym, by jak najszybciej przekazywać sobie kamień - nagrzany na słońcu i bardzo gorący! W pewnym momencie krzyczysz “Stop”; dziecko, które  w tym czasie trzyma kamyk, musi go szybko odstawić na ziemię. Dzieci po jego bokach dmuchają mu na ręce, głaskają po ramionach na pocieszenie.

Nasza wskazówka: Możesz na podobnej zasadzie zorganizować przekazywanie sobie kapelusza z głowy na głowę. Dziecko, które na hasło “Stop” ma na głowie kapelusz, może mieć zadanie do wykonania, np. wymyślić gest lub okrzyk powitania, który powtórzą inne dzieci albo zrobić śmieszną minę do “selfie” w kapeluszu.

 

Wakacyjna przygoda


Zaproponuje dzieciom wymyślenie wakacyjnych przygód - i wspólne ich narysowanie. Rozdaj każdemu dziecku po jednej kartce i jednej kredce/flamastrze. Jeśli to możliwe, usiądźcie w kole. Umówicie się na jeden temat, np. wymyślenie osoby, którą spotkacie w wakacje. Każde dziecko narysuje na swojej kartce jeden element (najlepiej, jeśli wszyscy zaczną od głowy), a później przekazuje kartkę do osoby obok. Kolejna osoba rysuje inny element i znów przekazuje kartkę dalej. Pamiętaj, by dzieci przekazywały rysunki w tym samym momencie. Ty ustalasz, kiedy kończycie zabawę. Chcesz, żeby było jeszcze śmieszniej? W którymś momencie zaproponuj dorysowanie dziwnych elementów - np. ogona, skrzydeł, pazurów.

 

Wypróbuj też zabawę: Gra na wyobraźnię - kalambury

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi