Zabawy kolorami - scenariusz zajęć otwartych dla dzieci 4-letnich

Zabawy kolorami - scenariusz zajęć otwartych dla dzieci 4-letnich
4.0
2 oceny
Oceń

Cele ogólne:

 

  • integracja rodziny i przedszkola w działaniach na rzecz dzieci;
  • rozwijanie i wzmacnianie więzi emocjonalnej dziecka z matką i ojcem oraz kształtowanie więzi międzypokoleniowej;
  • lepsze poznanie swojego dziecka przez rodzica;
  • stwarzanie rodzicom możliwości poznania kolegów swego dziecka i ich rodzin;
  • doskonalenie okazji do nawiązania bliższych znajomości z rodzicami;
  • integracja grupy;
  • wzbogacanie rodziców o nowe doświadczenia obcowania ze swoim dzieckiem, spędzania z nim wolnego czasu;
  • rozwijanie wiary we własne siły i możliwości;
  • tworzenie klimatu bliskości, miłości i akceptacji;

 


Cele operacyjne:
             

Dziecko:

  • współdziała z rówieśnikami i rodzicami;
  • bierze aktywny udział w zabawach integracyjnych;

             

Rodzic:

  • poznaje środowisko przedszolne dziecka;
  • współdziała z pozostałymi rodzicami;
  • poszerza wiedzę na temat potrzeb i możliwości własnego dziecka;
  • poznaje nowe sposoby spędzania wolnego czasu z dzieckiem;

 


Metody:

  • czynne;
  • oglądowe;
  • słowne;



Formy:

  • indywidualna;
  • grupowa;

 


Środki dydaktyczne:
Magnetofon, płyta CD, kartony z kolorowymi literami tworzące napis Zabawy kolorami, chusta animacyjna, piłka, kolorwe kółka - emblematy,  farby, kartony, pędzle, pachołki, kolorowe kartony (kulki), długopisy, ankiety;

 

 

Przebieg:

1. Powitanie piosenką „Wszyscy są...


2. Witam osoby, które:
- przyjechały do przedszkola samochodem;
- mają brązowe oczy;
- mają jasne włosy;
- znajdą w swoim ubraniu coś niebieskiego;
- lubią kolor czerwony;
- mają ciemne włosy;

3. Wybór 24 osób (12 rodziców i 12 dzieci). Prowadząca prosi, aby poszczególne osoby (podaje imię dziecka) podniosły z podłogi karton z literą w danym kolorze i ustawiły się obok siebie.


Z - różowy
A - ciemny niebieski
B - czerwony
A - żółty neonowy
W - pomarańczowy
Y - brązowy

K - żółty
O - czarny
L - biały
O - błękitny, jasny niebieskiego
R - szary
A - ciemny zielony
M - pomarańczowy neonowy
I - zielony jasny


Wspólne odczytanie hasła Zabawy kolorami (temat dzisiejszego spotkania).

 

4. Podział na 4 drużyny - uczestnicy stają w kręgu i kolejno podają nazwy kolorów - czerwony, żółty, zielony, niebieski. W ten sposób wyłonimy członków 4 „kolorowych drużyn”.
Uczestnicy przypinają kolorowe emblematy.


5. Spotkanie w drużynach. Każda drużyna układa swój okrzyk – hasło i prezentuje je pozostałym zespołom.

6. „Odnajdź swój kolor” - każdy uczestnik zabawy musi odnaleźć w sali przedmiot w kolorze „swojej drużyny”.

7. „Bitwa na kolorowe kule” -  w zabawie biorą udział dwie drużyny, a zwycięzca przechodzi do finału. Zadaniem uczestników jest przerzucanie papierowych kul na boisko przeciwnika. Po upływie 1 minuty wyłaniamy zwycięzcę - sprawdzając na którym boisku leży mniej  kulek. Dwie zwycięskie drużyny „walczą” w finale.

8. „Na opak” - w zabawie mogą brać udział wszyscy uczestnicy lub tylko delegacje z każdego zespołu.
Prowadzący podaje polecenia, a uczestnicy wykonują je odwrotnie.
- zamknij usta;
- otwórz oczy;
- zrób smutną minę;
- wyprostuj nogę;
- zegnij rękę;
- bądź wielki;
- zrób wesołą minkę;

9. Chusta animacyjna - zadania dla drużyn - drużyna porusza chustą tak, aby umieścić piłkę na odpowiednim kolorze chusty.

10. Działalność plastyczna (zespołowa) - zespoły malują dowolną rzecz  w kolorze swojej drużyny.


11. Podziękowanie. Ewaluacja.

 

 

Autor: Agata Szczepaniak - Masłowska

Twoje uwagi i pomysły

Tagi