Zabawy matematyczne z bałwankami

Zabawy matematyczne z bałwankami
5.0
2 oceny
Oceń

Scenariusz zajęć prowadzonych w grupie dzieci czteroletnich.

Temat kompleksowy: Ciepłe ubrania mamy na biegun wyruszamy.

Temat zajęć: Zabawy matematyczne z bałwankami.

Cel ogólny:


doskonalenie umiejętności matematycznych i logicznego myślenia

 
Cele operacyjne:


· dziecko przelicza, posługuje się liczebnikami głównymi i porządkowymi,

· dziecko używa określeń największy, najmniejszy, układa elementy od największego do najmniejszego,

· dziecko potrafi wskazać, którego elementu brakuje,

· dziecko układa historyjkę obrazkową wg chronologii wydarzeń,

· dziecko opowiada historyjkę obrazkową,

· potrafi wypowiedzieć się na określony temat,

· dziecko chętnie bierze udział w zabawach ruchowych,

· dziecko wykonuje pracę plastyczną,


Formy pracy:


praca z całą grupą, praca indywidualna.


Metody:


"Dziecięca Matematyka" - elementy metody E. Gruszczyk – Kolczyńskiej, stawianie zadań do wykonania, instrukcja.


Środki dydaktyczne:


płyta CD, chusty, bałwanki różnej wielkości, koperty z historyjkami obrazkowymi, wata, farba, klej, plastelina, kartki papieru.


Przebieg:


1. Zabawa na powitanie „Witam was”.

2. Zabawa matematyczna „Bałwanki” – przeliczanie bałwanków, posługiwanie się liczebnikami głównymi i porządkowymi.

3. Zabawa ruchowa „Zima, zima”

4. Zabawa matematyczna „Bałwanki małe i duże, największe” – układanie bałwanków od najmniejszego do największego.

5. Ćwiczenie spostrzegawczości „Którego bałwanka brakuje?”

6. Zabawa ruchowa „Gimnastyka bałwanków”

7. Układanie historyjki obrazkowej „Bałwanek” – opowiadanie i opisywanie poszczególnych elementów historyjki.

8. Wykonanie pracy plastycznej „Bałwanki”


Opracowała:

 

Bogumiła Pietryga

Twoje uwagi i pomysły

Tagi