Zabawy plastyczne dla dzieci na jesień i zimę

Zabawy plastyczne dla dzieci na jesień i zimę
Drukuj Skomentuj

Jesienna plucha i zimowe chłody nie zawsze pozwalają maluchom na wyjście z domu. Co zrobić aby pociechy nie nudziły się podczas brzydkiej pogody?

Co zrobić kiedy za oknem deszcz, a maluch domaga się ciekawego zajęcia? Trzeba wtedy ruszyć głową i wymyślić zabawy dla dzieci w domu!

Być może mlauch zainteresuje się jesiennymi kolorowankami? Znajdziesz je tutaj, zobacz: Kolorowanki na jesień

Dobrym pomysłem będzie malowanie, rysowanie i wszelkie zajęcia artystyczne, które nie tylko dostarczą rozrywki, ale pomogą w rozwijaniu motoryki i koordynacji wzrokowo-ruchowej najmłodszych. Przedstawiamy kilka propozycji na zabawy plastyczne dla przedszkolaków.

 

Jesienny kolaż


Przed rozpoczęciem zabawy należy przygotować duży arkusz szarego papieru, podstawki, klej, farby plakatowe i suszone liście. Arkusz trzeba rozłożyć na stole lub na zabezpieczonej folią podłodze, a farby plakatowe przelać na podstawki. Najlepsze będą odcienie brązu, czerwieni, żółci i zieleni. Maluch, za pomocą rączek, będzie mógł namalować jesienną abstrakcję, do której później przyklei kolorowe liście. W ten sposób powstanie oryginalny kolaż.

 

Krajobraz z jesiennego spaceru


Podczas spaceru do parku zbierajcie kasztany, żołędzie, szyszki, owoce jarzębiny, kolorowe liście i wszystko co wyda się dziecku jesiennym skarbem. Kiedy zapanuje jesienna pogoda będzie można odtworzyć dzięki nim jesienną wyprawę! Elementy te posłużą do stworzenia jesiennych „zdjęć” okolicy.

 

Czerwona jarzębina


Do tej zabawy potrzebna będzie czerwona bibuła, obrazki z konturami jarzębiny, klej, małe gąbki, zielona farba. Zadaniem dziecka będzie podarcie bibuły na kawałki, które następnie pozwija w kulki. Posłużą one do wyklejenia owoców jarzębiny. Następnie gąbką i zieloną farbą maluch wypełni kontury liści i gałązek.

 

Wydrukuj jesienną jarzębinę, wejdź i zobacz: Kolorowanka jarzębina

 

Warzywne ludziki


Jesienią nie brakuje warzyw mogących posłużyć dziecku także do zabawy. Wystarczy przygotować guziki, szmatki, koraliki, tasiemki i bibułę, dzięki którym zwykły ogórek czy marchewka zamienią się w wesołe postacie. Mama albo tata pomagają tylko podczas mocowania trudniejszych elementów.

 

Jesienne jeżyki


Jest to bardzo prosta zabawa, którą każde dziecko może wykonać samodzielnie, co z pewnością sprawi dużą satysfakcję. Potrzebne będą dokładnie umyte i przekrojone na pół ziemniaki oraz małe wykałaczki lub zapałki. Zadanie polega na wbijaniu wykałaczek w ziemniaka i uformowaniu kuleczek z plasteliny oraz naklejeniu ich w miejscu oczu. Jesienny jeżyk gotowy!

 

Zimowe krajobrazy


Potrzebne będą białe arkusze papieru ukrywające obrazek namalowany świecą, farby w kolorze niebieskim oraz pędzle. Pejzaż może zostać namalowany ręką rodzica lub przez dziecko, które malując kartkę niebieską farbą odsłaniają zimowy obrazek.

Inną wersją zabawy, do której trzeba przygotować niebieskie arkusze papieru, waciki w kształcie koła, koronki, wycięte płatki śniegu, styropian, klej, białą farbę i pędzle, będzie tworzenie wariacji na temat zimy. Maluchy przyklejają te materiały w dowolnych miejscach arkusza i malują go białą farbą.

 

Świąteczne ozdoby z masy solnej


Przed rozpoczęciem zabawy trzeba przygotować masę solną, farby, wałki, deseczki, brokat i sznureczki. Z pomocą rodzica dziecko wyrabia różnokolorową masę solną, którą następnie rozwałkowuje na deseczkach. Przy użyciu foremek, np. do pierników, maluch wycina świąteczne ozdoby. Później dorosły wypieka je w piekarniku, a dziecko dekoruje brokatem. Uwaga! Trzeba pamiętać, aby przed włożeniem do piekarnika zrobić w nich dziurki, przez które będzie można przewlec sznureczek.

 

Domek dla Eskimosa


Do zabawy potrzebne będą: arkusz szarego papieru, sylwetka Eskimosa, klej, plastelina, wata i bezpieczne nożyczki. Eskimosi są smutni, bo nie widać ich na śniegu i mają całe białe ubranka. Zadaniem malucha jest jest wyklejenie kożuszka i butów Eskimosa kolorową plasteliną i watą. Następnie dziecko, także przy użyciu waty oraz plasteliny, tworzy dla Eskimosa zimowe otoczenie.

 

Bliżej Przedszkola nr 10/październik 2013/Sabina Grajber, Anna Drożdż, Izabela Dobosz, Magdalena Jelonek

 

Źródło: blizejprzedszkola.pl

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi