Zabawy rozwijające sprawność manualną dziecka
Dzieci mają zbyt wiele do czynienia z nowoczesnymi technologiami. Dotykowe ekrany w tabletach i telefonach, którymi tak często bawią się kilkulatki, nie rozwijają ich sprawności manualnej. Przez to, że maluchy nie potrafią trzymać ołówków czy kredek, trudniej idzie im nauka pisania. Zaradzić temu można dzięki odpowiednim zabawom.
Trudno zaprzeczyć, że dzieci bardzo chętnie sięgają po tablety i telefony swoich rodziców. Ale nawet odpowiednio do ich wieku dobrane wirtualne gry i zabawy nie zastąpią czynności rozwijających sprawność manualną. Odpowiednio wyćwiczone dłonie nie będą miały problemu z utrzymaniem długopisów – czyli nauką pisania w szkole. Warto o tym pamiętać także w kontekście obowiązku szkolnego sześciolatków.
Przedstawiamy propozycje zabaw, które poprawią sprawność manualną kilkulatków.
Lepienie z plasteliny
Paczka plasteliny to niewielki wydatek, który zapewnia zabawę na cały wieczór. Dziecko może stworzyć wszystko, co podpowiada mu wyobraźnia – zwierzątka, ludzi, bajkowe postacie i wiele innych rzeczy. Toczenie kulek, wałkowanie, rozgniatanie i ugniatanie to także świetny trening dla małych paluszków!
Poznaj inne pomysły na kreatywne zabawy. Wejdź i zobacz: Pomysły na kreatywne zabawy dla kilkulatków
Układanie puzzli
Na rynku istnieją puzzle dostosowane do dzieci w różnym wieku. Już nawet roczny maluszek może próbować zabaw z dużymi układankami – im będzie starszy, tym obrazki staną się trudniejsze a elementy mniejsze. Wybieranie spośród wielu fragmentów i dopasowywanie ich do siebie, to także świetne ćwiczenie sprawności manualnej. Zabawa rozwija dodatkowo zmysł wzroku i spostrzegawczość.
Kolorowanie malowanek
Najlepszym wstępem do nauki pisania będzie rysowanie i kolorowanie. W ten sposób dziecko uczy się prawidłowej techniki trzymania kredek, co później pozwoli mu w odpowiedni sposób trzymać długopis. Maluch nie będzie się też męczył i narzekał. Oprócz tego, malowanie kolorowanek wyrabia w kilkulatkach precyzję i uczy koncentracji – nieprzekroczenie linii obrazka na początku będzie dużym wyzwaniem, jednak na pewno dziecko szybko dojdzie w tym do perfekcji.
Szukasz kolorowanek dla dzieci? Darmowe malowanki znajdziesz tutaj: Kolorowanki dla dzieci
Wiązanie sznurówek
Samodzielne ubieranie, zapinanie guzików i wiązanie sznurówek to również ćwiczenie rozwijające sprawność dziecięcych paluszków. Maluch może ćwiczyć na swoich bucikach, uczyć się zawiązywania wstążek – to wcale nie będzie stracony czas.
Zabawy paluszkowe
Do zabaw paluszkowych potrzebne są dwie osoby – dziecko z mamą, tatą lub starszym rodzeństwem. Ruchy rąk towarzyszą najczęściej krótkim wierszykom, takim jak „Rak nieborak” lub „Kominiarz”. Dziecko obserwuje to, co robią rodzice, a później samo stara się naśladować ich gesty: kroki raka albo wędrówkę kominiarza po drabinie. Zabawy paluszkowe nie tylko poprawiają sprawność manualną, ale sprzyjają również rozwojowi mowy i pamięci, a także zbliżają do siebie członków rodziny.