Zabawy z dzieckiem dla rodziców zapracowanych, zmęczonych, zabieganych

Zabawy z dzieckiem dla rodziców zapracowanych, zmęczonych, zabieganych
Drukuj Skomentuj

Zabawa w wieku przedszkolnym jest ważna dla rozwoju dziecka. W przedszkolach wykorzystuje się różne metody również w celu edukowania maluchów. Wielu rodzicom zabawa z dzieckiem kojarzy się tylko z czasem spędzonym wśród misiów na dywanie lub na placu zabaw. A dla rodziców zapracowanych, zmęczonych, zabieganych znalezienie czasu bywa wyzwaniem... Czy słusznie? Przecież elementy zabawy można włączać również w innych sytuacjach! Zobacz, jak łączyć zabawę i wspólne spędzanie czasu z obowiązkami domowymi lub z odpoczynkiem.

Dlaczego warto się bawić z dziećmi? Przeczytaj nasz artykuł: Jakie korzyści daje zabawa z dziećmi

 


Gdy wracasz po pracy…

 

… a tam czeka na Ciebie cała lista obowiązków domowych. Jak znaleźć jeszcze czas i siłę na zabawę z dzieckiem? Otóż nie chodzi o wygospodarowanie dodatkowej czasu - ale o zamienienie codziennych czynności w zabawę!

Nie zawsze się da. Czasem dziecko uprze się na układanie klocków albo kolorowanki. Ale warto pamiętać, że dla dziecka w wieku przedszkolnym zabawą może być większość aktywności wykonywanych na co dzień - trzeba je jedynie odpowiednio ciekawie zaprezentować.

 

 • robisz pranie? Zaproś dziecko do segregowania ubrań. Stwórzcie Królestwa Koloru, które czekają na swoją kolej mycia się. A później urządźcie zawody na celność - czyli rzucanie poszczególnych ubrań do pralki.
 • szykujesz kolację? Włącz dziecko do przygotowywania posiłku. Bardzo prawdopodobne, że zajmie to nieco dłużej, a po wszystkim będzie więcej sprzątania. Ale pamiętaj, że tarcie, krojenie, smarowanie - rozwijają też umiejętności manualne dziecka! Gdy więc przygotowujesz ciasto: oddziel kawałek dla dziecka, by samodzielnie robiło z niego kształty. A gdy robisz kanapki: poproś dziecko o pomoc w ułożeniu składników na chlebie.
 • zmywasz naczynia? Ciężko włączyć dziecko do tej czynności. Możesz za to zaproponować zabawę w szukanie skarbów! Mów, jakie przedmioty maluch ma znaleźć: “Połóż na stole skarb, który jest płaski, niebieski i ma ślady po krojeniu na nim nożem” albo “Połóż na krześle skarb, który jest miękki, ma cztery rogi i można na nim kłaść głowę w czasie snu”.

 

Zobacz też: Ustalamy obowiązki domowe dzieci

 

Gdy nie masz siły…


… ani na zabawę, ani na inne aktywności w domu. I marzysz tylko o tym, by się ułożyć na kanapie i wypocząć. Jakie zabawy możesz wtedy zaproponować dziecku?

 

 • zabawa w lekarza i pacjenta - gdzie jesteś ciężko chorym pacjentem, któremu zaleca się dłuuuugi wypoczynek. Dziecko może Cię zbadać (warto zainwestować w zabawkowy sprzęt lekarski), przykryć kocem, zmieniać Ci okłady na głowie, a nawet owijać nogę bandażem.
 • zabawa w salon kosmetyczny - gdzie jesteś klientką, a dziecko kosmetyczką. Możesz poprosić o manicure/pedicure (lepiej przygotuj przestrzeń wokół siebie na wypadek zachlapania lakierem) albo poprosić o nałożenie maseczki i masaż.
 • budowanie fortu - czyli przygotowanie miejsca do oglądania bajki albo czytania książki. Poproś dziecko, by zebrało jak najwięcej poduszek i kocy. Niech maluch zajmie się przygotowaniem miejsca (młodsze mogą przygotować “gniazdko”, starsze powinny sobie poradzić z fortem opartym o fotel/stół). Ty w tym czasie możesz przygotować popcorn albo jakieś przekąski. A później - urządźcie sobie seans filmowy albo poczytajcie baśnie! Przeczytaj też: Dlaczego baśnie? Czyli co i jak czytać dzieciom

 

Gdy chcesz pobawić się w coś kreatywnego…


… a masz wrażenie, że zabawy Twojego dziecka kompletnie nie mają celu. Faktycznie, dla dzieci istotą zabawy jest działanie, wyrażanie siebie, spontaniczność - a nie efekt końcowy. Nam, dorosłym, czasem trudno zaangażować się w coś, co nie ma celu. Jakie zabawy możesz zaproponować w tej sytuacji?

 

 • gry planszowe - czyli zabawy, które jednocześnie mają dużo innych zalet, m.in. uczą logicznego myślenia, umiejętności zdrowej rywalizacji/przegrywania, stosowania się do zasad. Oprócz tego do gier możesz zaprosić innych dorosłych - a to też spory plus!
 • zabawy plastyczne - dla osób, które mają artystyczną duszę. Możecie robić rysunki, kolorować, lepić z plasteliny. Albo też możecie ozdabiać album lub ramki na zdjęcia czy przygotowywać ozdoby na specjalne okazje.
 • aktywności sportowe - zaproponuj dziecku pójście na basen, na rower albo po prostu wspólny spacer. Dla Ciebie to okazja do aktywnego wypoczynku, a dla dziecka: atrakcyjny sposób na spędzanie czasu z rodzicem!

Zobacz również propozycje na kreatywne zabawy dla kilkulatków!

 

Gdy dziecko ma humory…


... zabawa może być sposobem na rozładowanie napięcia! Bywają sytuacje, że maluch odczuwa frustrację, złość, wstyd - ale nie umie ich wyrazić. Z zewnątrz wydaje się, że dziecko jest “niegrzeczne”. Czasem warto zareagować… z humorem. Nie śmiechem z dziecka, ale zachowaniem, które nieco odwróci jego uwagę od negatywnych emocji:

 

 • udawanie niekompetencji - czyli obniżanie swoich umiejętności do poziomu dziecka (albo niżej). Możesz spektakularnie się przewrócić/ potknąć/ pobrudzić; dziwić rzeczom oczywistym; robić głupie miny; gubić coś, co masz w ręku albo nie znajdywać czegoś, co jest tuż obok.
 • reagowanie żartem na przezwiska - w momencie, kiedy dziecko mówi do kogoś, że jest głupi/zły. Zamiast reagować krzykiem, ścisz głos i powiedz “Nie zdradzaj mojego sekretnego imienia! Nikt nie może wiedzieć, że mam na imię Głupol”. Podobnie, kiedy dziecko pokazuje Ci język, poproś go, by nie pokazywał wszystkim innym Twojego sekretnego powitania.
 • wysyłanie liścików - np. do dziecka, które stoi obrażone w kącie. Mogą być to rysuneczki, a mogą być strzałki prowadzące do konkretnego celu. Być może uda się dziecko zaciekawić na tyle, by za strzałkami przeszło po całym domu i na koniec dostało nagrodę (drobny smakołyk albo uścisk od rodzica).

 

 

Może zainteresują Cię też: Zabawy na wyrażanie uczuć

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi