Zabawy z kubeczkami- czyli kolorowy zawrót głowy - kodowanie na dywanie
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!

Zabawy z kubeczkami- czyli kolorowy zawrót głowy – kodowanie na dywanie
Komentarze (0)
Temat: Zabawy z kubeczkami- czyli kolorowy zawrót głowy – kodowanie na dywanie.
Grupa: 3 latki
Cele:
• doskonalenie umiejętności określania stosunków przestrzennych
(nad, pod, obok)
• rozwijanie umiejętności logicznego myślenia, wnioskowania
• rozwijanie współdziałania dzieci w zabawach i w sytuacjach zadaniowych,
• rozwijanie twórczej aktywności dziecka za pomocą ruchu.
Metody:
• słowne: rozmowa, instrukcja, objaśnienia, społecznego porozumiewania się;
• czynne: samodzielnych doświadczeń; kierowana własna działalnością, zadań
stawianych dziecku;
• percepcyjne: obserwacja, pokaz, demonstracja;
oraz
• pedagogika zabawy;
• kodowanie na dywanie
• koncepcja planu daltońskiego.
Formy pracy: indywidualna, w parach, zespołowa, zbiorowa
Środki dydaktyczne: mata 3x3, kolorowe kubeczki, parawan, laptop, mata wirtualna,
pendraiv, odtwarzacz mp3
Przebieg zajęcia:
1. Wierszyk na powitanie „Jestem zuch”.
„Jestem zuch, jestem zuch
Tu mam głowę, a tu brzuch
W ręce klaszcze ram, pam ,pam
I dzień dobry mówię Wam”
2. Zapraszam Was dziś w podróż do krainy zaczarowanych kubeczków☺
Chcecie? –
więc wybierzmy się w podróż hmmm czym się wybierzemy w podróż? – pomysły dzieci ☺ za kotarą znajduje się taca z kubeczki i maty 3x3.
Dzieci siadają na dywanie i rozpoczynamy zajęcia.
3. Utrwalenie nazw kolorów☺ po polsku i po angielsku☺ Nauczyciel pokazuje –
dzieci nazywają.
4. Podział na sylaby nazw kolorów.
5. Kodowanie na macie 3x3 – prawa ręka rozdaje maty do kodowania dla dzieci – następnie wybrane dzieci biorą sobie z tacy stos kubeczków ☺ nauczyciel koduje na macie wirtualnej a dzieci na swoich – komendy typu np. kubeczek niebieski jest obok kubeczka żółtego itd. wspólne sprzątanie ☺
6. Szukam pary - zabawa ruchowa przy muzyce
Zacznę od zabawy ruchowej, którą dzieci bardzo lubią...potrzebne nam będą kubki w wielu kolorach (po 2, 3 lub 4 z każdego koloru...im mniejszą liczbą kolorów dysponujemy, tym więcej kubków z każdego koloru nam będzie potrzebnych; łączna liczba kubków musi być równa liczbie dzieci w zabawie). Rozstawiamy w dowolny sposób kubki na podłodze.
Tłumaczymy dzieciom, że zaraz będą poruszać się pomiędzy kubkami i muszą to zrobić tak, żeby żaden z kubków nie ucierpiał. Włączamy ulubioną przez dzieci muzykę.
Dzieciporuszają się swobodnie po sali. Kiedy muzyka przestanie grać podnoszą jeden kubek i znowu poruszają się po sali w rytm muzyki. Kiedy muzyka ponownie przestanie grać szybko odszukują osoby, które mają taki sam kolor kubków. Kiedy wszystkie zespoły się odnajdą dzieci odkładają kubki na podłogę i dalej poruszają się w rytm muzyki. Gdy ponownie ucichnie podnoszą kubek (w innym kolorze niż poprzednio...).
Zabawę powtarzamy kilkukrotnie.
7. „Nasze wieże” – praca zespołowa – budowanie wieży według wzoru nauczyciela oraz własnego pomysłu.
8. „Start i stop” – zabawa w parach zadaniowych- powrót do przedszkola☺
9. Podsumowanie „W co dziś bawiliśmy się na zajęciach?
10. Ewaluacja „Czy dzisiejsze zajęcia Ci się podobały?”
Opracowała : Anna Danielczuk