Zabawy z liczeniem w zakresie 1-5. Scenariusz zajęć

Zabawy z liczeniem w zakresie 1-5. Scenariusz zajęć
Oceń

Pomóż poznać dzieciom cyfry od 1 do 5. Krótki scenariusz zajęć dla przedszkolaków pozwoli zapoznać się z podstawowymi umiejętnościami liczenia.

Temat:

Zabawy zliczeniem w zakresie 1-5.

 

Czas trwania zajęć:

30 min.

 

Treść podstawy programowej:


IV. 15- przelicza elementy zbiorów w czasie zabawy, prac porządkowych, ćwiczeń i wykonywania innych czynności, posługuje się liczebnikami głównymi i porządkowymi, rozpoznaje cyfry oznaczające liczby od 0 do 10, eksperymentuje z tworzeniem kolejnych liczb, wykonuje dodawanie i odejmowanie w sytuacji użytkowej, liczy obiekty, odróżnia liczenie błędne od poprawnego.

 

Cel główny:

 

  • Doskonalenie umiejętności liczenia
  • Rozpoznawanie zapisu graficznego cyfr 1-5
  • Rozumienie cyfr 1-5 w aspekcie porządkowym i kardynalnym

 

Cele operacyjne: dziecko potrafi:

 

  • Policzyć w zakresie 5 na palcach
  • Rozpoznawać zapis graficzny cyfr 1-5
  • Przyporządkować cyfry do danego zbioru
  • Liczyć na zbiorach zastępczych
  • Ćwiczy motorykę małą

 

Metody pracy:

zadań stawianych przez nauczyciela

 

Formy pracy:

indywidualna, grupowa, w parach

 

Środki dydaktyczne:


klamerki z cyframi, plansza kołowa dla każdego dziecka, obręcze, pendrive z muzyką, emblematy z cyframi 1-5, kasztany, żołędzie, orzechy, pestki dyni ,wiaderko, plansza do zabawy z darami jesieni, kostka do gry, karty do pracy w parach, instrukcja do zadania w parach, sznurki.

 

Przebieg zajęć:


1.    Powitanie „ Robimy koło”
2.    Wprowadzenie: Wiersz „ 5 palców”
3.    Rozpoznawanie cyfr 1-5 (pokazywanie emblematów z cyframi- dzieci głośno nazywają cyfrę)
4.    Przyporządkowanie cyfr do danego zbioru za pomocą klamerek
5.    Zabawa słuchowa- ile było dźwięków? (dzieci nasłuchują, ile kasztanów wrzuciła n-lka do wiaderka)
6.    Zabawa ruchowa przy muzyce- (na przerwę w muzyce do obręczy wskakuje po tyle dzieci, ile wskazuje cyfra na  danej obręczy)
7.    Losowanie cyfr- wrzucenie żołędzi do pojemnika zgodnie z wylosowaną cyfrą
8.    Dopasowywanie elementów wg podanego kodu- praca z planszą, kostką do gry i darami jesieni
9.    Kolejność cyfr- wykonanie zadania wg instrukcji w parach
10.    Zakończenie: ozdabianie cyfr kredkami.

 

Opracowała :

mgr Marta Potyrała


Twoje uwagi i pomysły

Tagi