Zabawy z małą pszczółką - scenariusz zajęć dla 4 latków
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!

Komentarze (0)
Temat zajęć: „Zabawy z małą pszczółką”
Grupa: 4-latki
Podstawa programowa: I /4; III/8, 9; IV/2, 5, 6, 7, 15
Cele zajęć:
I. Cel główny:
- rozwijanie umiejętności językowych oraz matematycznych
II. Cele operacyjne:
Dziecko:
- śpiewa i ilustruje ruchem treść piosenki
- w skupieniu słucha wiersza
- odpowiada na pytania
- wzbogaca słownictwo
- dzieli wyrazy na sylaby,
- określa ilość sylaby w słowie
- porusza się „pod dyktando”
- rozumie pojęcia: do góry, w dół, na bok, w przód, w tył
- rozumie i stosuje określenia: najmniej, najwięcej, razem
- przelicza w zakresie 12
Metody:
- Słowne: rozmowa, objaśnienia, instrukcje
- Oglądowa: pokaz, obserwacja
- Czynna: zadań stawianych dziecku
Formy pracy:
- indywidualna
- z całą grupą
Pomoce dydaktyczne:
odtwarzacz CD, piosenka, tekst wiersza, obrazki przedstawiające skarby pszczółki, sylwety pszczółek i plastrów miodu
Przebieg zajęć:
Zabawa na powitanie w kole z piosenką „Pszczółka śpi w ogrodzie” – śpiewanie i ilustrowanie ruchem piosenki.
Słuchanie wiersza „Pszczółka”.
Jestem sobie mała pszczółka,
chcę by dzieci mnie poznały.
Mieszkam sobie w żółtym ulu,
skarbów tutaj mam bez liku.
W małym pudełeczku
trzymam: zasuszone kwiatki,
garść listeczków, złotą kulkę,
pawie piórko, rosy kropelkę,
trochę nektaru, kamyczek mały
i miodek doskonały.
Mam też w moim ulu szafkę,
w której trzymam: szalik, szelki i muszelki,
żółty żakiet, czarny czepek,
dużą teczkę i apteczkę,
czarodziejski kluczyk, złoty kolczyk
dwa kalosze, kapelusze i kilka muszek.
Jest tam także srebrna broszka
i duża ciemna szyszka.
Rozmowa na podstawie wiersza – udzielenie odpowiedzi na pytania:
• Gdzie mieszka Pszczółka?
• Gdzie Pszczółka trzyma swoje skarby?
• Co Pszczółka trzyma w pudełeczku?
• Co Pszczółka ma w szafce?
Zabawa werbalna „Skarby pszczółki” w oparciu o wiersz – podział słów na sylaby. Nauczyciel pokazuje obrazki przedstawiające zgromadzone przez pszczółkę skarby, dzieci nazywają je i dzielą na sylaby (kwiatki, listki, kulka, piórko, rosa, nektar, kamyczek, miód, szalik, szelki, muszelki, żakiet, czepek, teczka, apteczka, kluczyk, kolczyk, kalosze, kapelusze, muszki, broszka, szyszka).
Zabawa ruchowa „Spacer z pszczółką” – dzieci ustawiają się w szeregu, następnie nauczyciel wydaje polecenia, a dzieci je wykonują:
• Pszczółka idzie dwa kroki do przodu,
• Pszczółka idzie trzy kroki do tyłu,
• Pszczółka idzie cztery kroki w bok,