Zabawy z pajacykiem - scenariusz zajęć w grupie dzieci 6-letnich
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!

"Zabawy z pajacykiem" - kinezjologiczna zabawa dydaktyczna o charakterze matematycznym z elementami Edukacji przez ruch wg Doroty Dziamskiej.
Komentarze (0)
Cele ogólne:
- rozwijanie sprawności manualnej i koordynacji wzrokowo-ruchowej poprzez rytmiczne kreślenie spirali, oraz składanie kół z papieru (XIV/3; IX/2)
- wdrażanie do słuchania i wykonywania zadań zgodnie z poleceniami nauczyciela (I/2,3)
- rozwijanie oraz uwrażliwianie dzieci na zmianę rytmu (VIII/2)
- wdrażanie do rozumienia sensu informacji podanej w formie uproszczonych rysunków (XIV/7)
- stwarzanie okazji do twórczej aktywności inspirowanej muzyką i rekwizytem (VIII/3)
Cele operacyjne (dziecko...):
- kreśli rytmicznie spirale, składa pajacyki z orgiami
- wykonuje zadania zgodnie z poleceniami n-la
- porusza się oraz kreśli zgodnie z rytmem słyszanego utworu
- odczytuje indywidualny kod i wg niego wykonuje zadanie matematyczne (praca zróżnicowana pod względem trudności)
- rozpoznają cyfry w zakresie 10 (dzieci pozostałe liczbę oczek na kostce)
- swobodnie improwizuje przy muzyce zabawę dowolnym rekwizytem
Metody:
- Słowne (rozmowa, wyjaśnienia, instrukcje)
- Oglądowa: pokaz
- Czynna: zadań stawianych do wykonania
- Elementy systemu: Edukacja przez ruch (zabawy równoważące, origami)
Formy:
- indywidualna, zbiorowa, zespołowa,
Środki dydaktyczne:
- muzyka, pacynka, pudełko, kartony, kredki, koła origami, czapeczki, dekoracja, wstążki, pompony, apaszki, boa, nagrody dla dzieci, koperty z indywidualnym kodem, kleje, napisy do globalnego czytania (Arlekin)
Przebieg zajęć:
1) Wprowadzenie
Powitanie dzieci oraz gościa, ustalenie zasad, przypomnienie ich. Nauczycielka opowiada dzieciom o tym co znalazła przed salą. Pokazuje pudełko z niespodzianką: Wchodząc dzisiaj do naszej klasy znalazłam dziwne pudełko. Otworzyłam je a tam znalazłam czapeczki, które już macie, ale w tym pudełku znajduje sie dużo więcej rzeczy. Czy chcecie sie dowiedzieć co? Ale za nim wam to przedstawię muszę wiedzieć czy pamiętacie o zasadach jakie obowiązują na zajęciach. Ustalenie zasad (mówimy pojedynczo, słuchamy drugiej osoby kiedy mówi, słuchamy poleceń pani). Przypomnienie o tablicy motywacyjnej. Pokazanie uśmiechniętych buziek pajacyków-Iskierka.
2) Pokazanie gościa z pudełka; rozmowa pacynki z dziećmi
- W tym tajemniczym pudełku znalazłam pewnego gościa
- Czy wiecie kim jestem? (pajacyk) Jak mam na imię? Arlekin?
- Czy wiecie dlaczego mam takie imię? bo jestem bardzo szybki, sprytny lubię sie bawić różnymi rekwizytami a ponieważ już blisko bal karnawałowy dlatego przyniosłem je dzisiaj waszego przedszkola aby popatrzeć czy wy potraficie sie zgodnie i ładnie bawić
- Posiedzę teraz i popatrzę jak pracujecie i słuchacie pani (pacynka siada z boku)
Już wiecie kto nas dzisiaj odwiedził to teraz spróbujemy podzielić imię pajacyka "Arlekin" na sylaby (wyróżnianie pierwszej sylaby, ostatniej, środkowej, głosek na początku, środku i końcu wyrazu) chętne dziecko wymienia poszczególne głoski. A tak wygląda imię naszego pajacyka (napis do globalnego czytania)
3) Zabawa twórcza przy muzyce „Zatańcz jak chcesz” zabawa zespołowa podział według koloru czapek.
Usiądźcie w zespołach według tego samego koloru czapki. Pajacyk przyniósł nam dzisiaj takie przedmioty, którymi lubi się bawić. Pokaz przez n-la poszczególnych przedmiotów (pompony, apaszki, wstążki, szale boa). Teraz każdy zespół niech wybierze z pośród siebie "dowódcę". "Dowódcy" każdej drużyny wstają i losują rekwizyt dla swojej drużyny. Za chwile wszyscy otrzymają rekwizyty, ale powiem na czym będzie polegała zabawa. Wszyscy będziemy poruszać sie w rytm muzyki. Ale kiedy wywołam np. "pompony" to dzieci z pomponami wchodzą do środka i prezentują fajne ruchy dyskotekowe, pozostałe