Zabawy z Panią Wiosną - scenariusz zajęć otwartych dla rodziców grupa 4 latków

2.6
7 ocen
Zabawy z Panią Wiosną – zajęcia słowno-muzyczno-ruchowe. Wykonanie kapelusza dla Pani Wiosny.
Cele ogólne:
- motywowanie do uczestniczenia w życiu rodziny
- motywowanie do wypowiadania się w różnych technikach plastycznych
Cele szczegółowe:
- aktywnie uczestniczy we wspólnych przedszkolnych zajęciach z rodzicami
- łączy różne materiały tworząc proste kompozycje przestrzenne
Metody pracy:
- czynna – zadań stawianych dziecku
- słowna – rozmowa, objaśnienie, zagadki
- percepcyjna – obserwacja, pokaz
Formy pracy:
- indywidualna
- zbiorowa
Środki dydaktyczne:
- kartoniki ze zwiastunami wiosennymi dla każdego dziecka i rodzica, uśmiechnięta i smutna buźka dla każdego dziecka, gazety, dla każdego dziecka: motyl, żaba, bocian, kaczka i pszczoła, promyk słońca, kropla deszczu dla każdego dziecka, rysunek słońca, kropli deszczu, nagrania na płycie CD, stare duże gazety pokolorowane- 1 arkusz dla każdego dziecka, szeroka taśma klejąca, taśma dwustronna, klej, nożyczki, kolorowa bibuła, nitka
Przebieg zajęć
1. Powitanie integrujące grupę „Dziś witamy…”. Dzieci i rodzice losują z koszyczka kartonik ze zwiastunem wiosennym. Nauczyciel wywołuje poszczególne zwiastuny i prosi, by wykonały odpowiednie ruchy.
- Krokusy – robią 3 przysiady
- żonkile – robią 5 pajacyków
- tulipany – robią „jaskółkę” i wytrzymują w tej pozycji 5 sekund
2. Nauczyciel mówi dzieciom, że dziś rano na biurku leżała koperta zaadresowana do grupy „Biedronki”. List został napisany przez Panią Wiosnę. Oto treść listu:
Kochani!!!
Tak bardzo się cieszę, że mogłam do Was napisać. Witam Was ciepłym, pogodnym słonkiem, śpiewem ptaków, klekotem boćków, wesołym rechotem żab i ciepłym oddechem wietrzyka. Czeka mnie dużo pracy, by widać mnie było wokoło, dlatego myślę, że mi pomożecie. Przygotowałam dla Was ciekawe zadania, które sprawdzą, co o mnie już wiecie. Życzę miłej zabawy i powodzenia… A kiedy wyjdziecie na spacer, miejcie uszy i oczy otwarte.
Pozdrawiam Was bardzo serdecznie.
Wiosna
3. Pierwsze zadanie – zabawa „Prawda to, czy plotka?”. Jeśli zdanie wypowiedziane przez nauczyciela jest prawdziwe to dzieci podnoszą w górę uśmiechniętą buźkę i podskakują razem z rodzicami trzy razy mówiąc: tak, tak, tak, jeśli nie jest zgodne z prawdą podnoszą smutną buźkę i mówią: nie, nie, nie.
- Teraz jest pora roku, którą nazywamy wiosną.
- Na wiosnę przylatują bociany z ciepłych krajów.
- Zimą jeździmy na wakacje i kapiemy się w morzu.
- Zimą lepimy bałwana.
- Wiosną kolorowe liście spadają z drzew.
- Jesienią zbieramy grzyby i kasztany.
- Przebiśnieg i krokus to pierwsze wiosenne kwiaty.
- Wróble odlatują na zimę do ciepłych krajów.
4. Drugie zadanie – zabawa rytmiczna „Słonko po deszczu” M. Kownackiej z wykorzystaniem gazet.
Pada deszczyk! Pada deszczyk!
i po liściach tak szeleści...
(Dzieci w przysiadzie bębnią rytmicznie palcami w podłogę)
Zatuliły kwiatki płatki,
główki chylą do rabatki!
Kap! Kap! Kap!
(Dzieci opuściły nisko głowy)
Deszcz ustaje – płyną chmury –
Kwiaty wznoszą się do góry!
Ho! Ho! Ho!
(Dzieci wznoszą stopniowo głowy i ramiona w górę)
Wiatr tu pędzi na wyścigi.
Wiatr kołysze nam łodygi!
Wiu! Wiuu! Wiuuu!
(Dzieci w rozkroku kołyszą się na boki)
Biegną dzieci tu z ochotą:
Uważajcie – takie błoto!
Hyc! Hyc! Hyc!
(Dzieci biegną na palcach)
Byle słonko nam nie zgasło –
róbmy prędko z błota – masło!
Chlap! ciap! ciap!
(Dzieci przebierają nogami w miejscu)
Teraz – baczność – kroki duże –
przeskoczymy przez kałużę!
Hop! Hop! Hop!
(Bieg i skoki)
Już pogoda – słonko świeci,
maszerują w pole dzieci –