Zabawy ze światłem, czyli eksperymenty przedszkolaków
Białe światło składa się z różnych kolorów, a to co widzimy nie zawsze jest zgodne ze stanem faktycznym. Przedstawiamy eksperymenty dla dzieci, które zabiorą maluchy w ekscytującą podróż do świata złudzeń i fal świetlnych.
Maluchy chłoną wiedzę jak gąbki - pod warunkiem, że wiedza podana jest w jasny, przystępny i zabawny sposób. Przedstawiamy pomysły na zabawy dla dzieci, dzięki którym poznają podstawowe zasady optyki. Sprawdzą się one zarówno w przedszkolu jak i w domu!
Zabawa z lupą
Bawiąc się na podwórku lub wychodząc na spacer, miejcie przy sobie lupę. Za jej pomocą dziecko będzie mogło obserwować trawnik. Po powrocie do domu przeanalizujcie obserwacje i wyciągnijcie wnioski. Możecie również nasypać ziemi do słoika i obserwować, jak zmienia się kolor ziemi, kiedy paruje z niej woda. Lupa dla malucha nie jest wielkim wydatkiem, a zabawa z nią da wiele radości każdemu małemu odkrywcy.
Zaczarowane kalejdoskopy
Daj dziecku kalejdoskop - niech przez chwilę obserwuje układy kolorowych szkiełek, a następnie namaluje ten, który spodobał mi się najbardziej. Eksperyment ma charakter treningu twórczości i pamięci. Dziecko najpierw uważnie ogląda układy, po czym wybiera ten, który najbardziej mu się podoba, uważnie mu się przygląda, stara się zapamiętać, odkłada kalejdoskop i maluje z pamięci. Kalejdoskop można bez problemu kupić w sklepach internetowych, ich ceny zaczynają się już od kilku złotych.
Zabawy ze światłem
Eksperyment trzeba przeprowadzić w zaciemnionym pomieszczeniu. Dziecko wybiera dwie zabawki - większą i mniejszą - które należy ustawić w taki sposób, by by ich cienie pojawiły się na ścianie. Co się stanie, jeśli oddalimy zabawkę od źródła światła? A co się stanie, jeśli ją przybliżymy? Czy możemy tak manipulować światłem, żeby mniejsza zabawka miała na ścianie większy cień, a większa zabawka mniejszy? W jaki sposób musimy ustawić źródło światła? Postarajcie się znaleźć odpowiedzi na te pytania.
Krążek Newtona
Do płyty CD przyklejcie kolorowe części koła: czerwone, pomarańczowe, zielone, żółte, zielone, niebieskie i fioletowe, tak aby płyta przypominała tęczę. Do środka płyty włóżcie kołek bądź jakikolwiek patyk, który umożliwi wprowadzenie krążka w ruch. Gdy wprowadzicie go w szybki ruch obrotowy, przestaniecie widzieć kolory. Natomiast jeśli będziecie powoli kręcić krążkiem, zobaczycie poszczególne barwy. W trakcie szybkiego ruchu obrotowego zobaczycie, że płyta jest biała. Światło białe składa się z kilku kolorów: czerwonego, pomarańczowego, żółtego, zielonego, niebieskiego i filetowego. W trakcie szybkiego ruchu nasze oko nie potrafi wyodrębnić poszczególnych kolorów, dlatego mamy wrażenie, że krążek jest biały.
Znikająca moneta
Połóżcie monetę na stole i postawcie na niej pustą szklanką. Stojąc naprzeciwko, zobaczycie, że pod szklanką jest moneta, natomiast kiedy wlejecie do niej wodę, moneta znika!
Pojawiająca się moneta
Do kubka włóżcie monetę - musi leżeć blisko ścianki, by dziecko, które stoi naprzeciwko naczynia, nie widziało jej. Następnie wlejcie wodę do kubka. Moneta, a w zasadzie jej odbicie, od razu się pojawi!
Kolorowe światło
W zaciemnionym pomieszczeniu skierujcie światło latarki na błyszczącą stronę płyty CD, zamieni się w kolorową krainę tęczy. Płyta zawiera dużą liczbę wgłębień, na których załamuje się światło. Wiemy już, że białe światło składa się z różnych kolorów. Jesteśmy je w stanie wyodrębnić, jeśli rozszczepimy światło na wiele kolorowych promieni.
Promienie słońca na ziemi
W grubym kartoniku wytnijcie prostokąt wielkości grzebienia i przyklejcie go do tekturki przy pomocy taśmy klejącej. Następnie zagnijcie brzegi kartonika w taki sposób, aby konstrukcja samodzielnie stała na stole. Później ustawcie naprzeciwko niej lusterko, skierujcie światło z latarki w stronę grzebienia, tak aby padało na lustro. Pojawią się piękne promienie (eksperyment wykonujemy w zaciemnionym pomieszczeniu). Czy promienie w każdym miejscu są takiej samej grubości?
Budujemy lustro
Na stole połóżcie czarny arkusz papieru, do którego przymocujecie folię do drukarki. W ten sposób powstanie prawdziwe lustro - możecie przeglądać się w nim do woli!
Zaczarowane lustra i krzywe odbicia
Przygotujcie różnej wielkości łyżki, chochle oraz bombki choinkowe, w których dziecko będzie mogło patrzeć na swoje odbicie. Niech manipuluje nimi - odwraca pionowo, poziomo, oddala i przybliża. Jak wygląda w nich twarz malucha? Odbicie jest uzależnione od tego, czy powierzchnia jest wklęsła, czy wypukła, oraz w jakiej odległości i pod jakim kątem trzymana jest łyżka.
Bliżej Przedszkola nr 3/marzec 2014/Anna Krzempek
Źródło: www.blizejprzedszkola.pl
fajne