Zabraknie miejsc dla trzylatków w przedszkolu?

Zabraknie miejsc dla trzylatków w przedszkolu?
Drukuj Skomentuj

Jak informuje GazetaPrawna.pl jeżeli rodzice nie zdecydują się na posłanie swojego sześcioletniego dziecka do szkoły i zostawią je w przedszkolu, zajmie ono miejsce przeznaczone dla najmłodszych. Czy zatem zatem trzylatki w przedszkolu nie znajdą miejsca?

Rekrutacja do przedszkoli publicznych już trwa. Jednak w związku z tym, że obowiązek szkolny sześciolatków został przesunięty o dwa lata, więcej dzieci pozostanie w tych placówkach. Ustawa nakłada na gminy obowiązek zapewnienia wychowania przedszkolnego sześciolatkom, których rodzice nie zdecydowali się na posłanie do pierwszej klasy. Skutkiem tego trzy i czterolatki mają mniejsze szanse na znalezienie wolnego miejsca w przedszkolu.

 

Dowiedz się więcej o przesunięciu obowiązku szkolnego sześciolatków. Zobacz: Sześciolatek w szkole w 2014 roku!

 

W niektórych miastach trzylatki w przedszkolu mogą znaleźć się dopiero w ostatniej kolejności. Pedagodzy obserwują, że  większość rodziców woli przełożyć obowiązek szkolny swojego dziecka. Wydaje się, że jedynym wyjściem z tej sytuacji jest nakłanianie rodziców aby zmienili zdanie. Według najnowszych przewidywań, w nowym roku szkolnym tylko połowa trzylatków znajdzie miejsce w publicznych placówkach.

Reforma obniżająca wiek szkolny miała zwiększyć dostęp do edukacji dzieci najmłodszych. Jednak wiele trzylatków w przedszkolu może po prostu się nie znaleźć! Takie zamieszanie prowadzi też do wielu niepokojących i alarmujących sytuacji. Aby dziecko zostało przyjęte do przedszkola publicznego, rodzice gotowi są nawet złamać prawo! Zdarza się, że fałszują dane o swojej sytuacji materialnej, stanie cywilnym czy miejscu zamieszkania. Poza tym niektóre gminy żądają przedstawienia w przedszkolu rozliczenia podatkowego jako dowodu o zatrudnieniu rodzica.

W świetle powyższych ustaleń wydaje się mało prawdopodobne aby, tak jak zakładano podczas wprowadzania nowej reformy, do 2020 roku większość czterolatków i młodszych dzieci chodziła do przedszkola.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi