Zagrożenie dziecka koronawirusem. Najczęstsze pytania rodziców.

Zagrożenie dziecka koronawirusem. Najczęstsze pytania rodziców.
Drukuj Skomentuj

Szacuje się, że nosiciel koronawirusa SARS-CoV-2, może zarazić średnio 2,2 zdrowej osoby. Z powodu szybkiego rozwoju choroby, kraje europejskie wprowadzają twarde restrykcje. Dołączyła do nich także Polska, zamykając m. in. przedszkola, szkoły, kina czy inne placówki kulturalne. Powstaje zatem pytanie czy dzieci także mogą zarazić się koronawirusem? Co stanowi dla nich największe zagrożenie? Oto odpowiedzi na najbardziej nurtujące rodziców pytania.

Z powodu koronawirusa SARS-Cov-2 zachorowało już ponad 118 000 osób na całym świecie, w tym 4 300 tysięcy chorujących zmarło. W Polsce potwierdzonych przypadków jest już 58, a liczba ta stale rośnie. Z powodu przenoszenia się koronawirusa drogą kropelkową oraz objawów podobnych do grypy, trudno jest rozpoznać tę chorobę. Dlatego też wiele państw europejskich, chcąc uniknąć sytuacji z Włoch, odwołuje wydarzenia masowe oraz uruchamia kontrole granic.

 

Podatność dzieci na koronawirusa


Jak podkreślają specjaliści, najniższy wskaźnik umieralności osób zarażonych koronawirusem występuje w grupie wiekowej poniżej 30. roku życia. Co ciekawe, dzieci są równie podatne na zarażenie, jednak o wiele łagodniej przechodzą objawy infekcji (lub wcale ich nie mają).
Część naukowców twierdzi, iż organizm ludzki nie nabywa odporności na koronawirusa SARS-CoV-2, w związku z tym po przebytej chorobie istnieje możliwość ponownego zarażenia.

 

Antybakteryjne substancje w basenie


Wszechobecny strach i niepewność w związku z nowym patogenem SARS-CoV-2 powoduje, że wiele rodziców obawia się o zdrowie swoich dzieci. Część z nich zastanawia się, czy woda w basenie może przenosić koronawirusa. Jak twierdzi doktor Piotr Gryglas nie jest to możliwe, ponieważ chlor oraz inne środki dezynfekujące zabijają wirusa. Podobne działanie ma mydło i alkohol. Jak podkreśla specjalista, nie należy przeprowadzać sobie bądź swojemu dziecku płukania jamy ustnej alkoholem bądź spirytusem w celu dezynfekcji. Zabieg taki może naruszyć wrażliwą błonę śluzową, umożliwiając wniknięcie koronawirusa do organizmu.


Tradycyjne metody leczenia


Podawanie dziecku miodu, cytryny czy czosnku również nie pomoże uniknąć zarażenia się koronawirusem. Warto jednak zadbać o odpowiednią ilość snu i zbilansowaną dietę.

Planować wyjazd czy odwoływać?


To pytanie zadaje sobie wiele rodziców w ostatnim czasie. Jak twierdzi profesor Robert Flisiak, współczesny stan wiedzy na temat koronawirusa nie jest wystarczający do tego, aby móc określić czy będziemy mogli wyjechać na wakacje czy też nie.

 

Zwierzęta a SARS-Cov-2


Choć wiadomo, że jednymi z pierwszych nosicieli koronawirusa były nietoperze, to nie zostało naukowo potwierdzone czy pupile domowe mogą przenosić koronawirusa.

Potwierdzonym jednak jest fakt zarażania się koronawirusem pomiędzy ludzkimi organizmami. Dlatego tak ważne jest aby przestrzegać zaleceń podawanych przez Główny Inspektorat Sanitarny.


Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!