Zajęcia dodatkowe dla przedszkolaka. Na co warto zapisać dziecko?

Zajęcia dodatkowe dla przedszkolaka. Na co warto zapisać dziecko?
Drukuj Skomentuj

Bogate oferty zajęć dodatkowych w przedszkolach są obecnie normą. Rodzice coraz częściej decydują się na posłanie swojego przedszkolaka na jedne z nich. Oprócz zajęć podstawowych, takich jak rytmika czy gimnastyka korekcyjna, dzieci uczęszczają na inne zajęcia dodatkowe: ceramikę, balet, sztuki walki czy zajęcie taneczne. Na jakie zajęcia dodatkowe warto zapisać malucha?

Z różnorodnej i bogatej oferty zajęć dodatkowych starajmy wybrać się te, które sprawią naszemu dziecku przyjemność i okażą się miłą zabawą, a nie przykrym obowiązkiem. Jeśli dziecko na zajęciach sie nudzi, nie zmuszajmy go, by na nie chodził.

 

Zacznijmy od zajęć podstawowych. W większości przedszkoli jest to rytmika, gimnastyka korekcyjna oraz nauka języka angielskiego.

 

Rytmika

 

Poprzez taniec i śpiew dzieci zaspokajają potrzebę ruchu i aktywności fizycznej. Zajęcia rytmiczne to nauka połączona z zabawą, są one prowadzone tak, aby zdobywanie wiedzy kojarzyło się dziecku przede wszystkim z przyjemnością. Na rytmice dzieci uczą się różnych piosenek oraz prostych układów tanecznych, grają na instrumentach, poznają podstawowe elementy muzyki.

 

Gimnastyka korekcyjna

 

Wiek przedszkolny to ważny czas w rozwoju dziecka. Gimnastyka korekcyjna zajęcia, które dbają o prawidłowy rozwój ficzyny oraz poprawę sprawności ruchowej dzieci. Zajęcia zapobiegają powstawaniu wad postawy u dzieci: krągłe plecy, koślawe kolana, płaskostopie i boczne skrzywienie kręgosłupa.

 

Język angielski

 

Przedszkolaki języka angielskiego uczą się głównie poprzez zabawę, śpiew, różnego rodzaju gry. Chodzi o to, by oswoić dziecko z językiem - dzieci powtarzają słowa, wyrażenia i zdania angielskie, na pisanie i naukę gramatyki z pewnością czas przyjdzie później. Ważne jest, by zajęcia prowadzone były w atrakcyjny dla dziecka sposób i odbywały się regularnie, tak by dziecko cały czas miało styczność z językiem.

 

Oprócz zajęć podstawowych, w przedszkolach organizowane są także zajęcia dodatkowe - nieobowiązkowe.

 

Należą do nich m.in:

 

Zajęcia logopedyczne 

 

Poprawiają pracę narządów artykulacyjnych i mowę dziecka. Wiek przedszkolny to okres największego rozwoju mowy dziecka, czas, w którym najlepiej usuwać wszelkie nieprawidłowości wymowy malucha. Podczas zajęc logopedycznych dzieci wykonują ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia narządów mowy, słuchowe i logorytmiczne oraz ćwiczenia koordynacji wzrokowo – słuchowo – ruchowej. Terapia logopedyczna prowadzona jest indywidualnie lub w parach, w zależności od stopnia wad wymowy dziecka.

 

 

Zajęcia taneczne

 

Podczas zajęć tanecznych dzieci uczą się różnorodnych układów tanecznych, nabywają poczucie rytmu, ćwiczą koordynację ruchową. Oferta jest bogata: balet, taniec współczesny, grupowy, hip - hop. Zajęcia te mogą pomóc pokonać dziecku lęk i nieśmiałość przed występami publicznymi, rozwijać zdolności i zainteresowania. To także świetna okazja do rozładowania nadmiaru enegii, której z pewnością nie brakuje maluchom.

 

Zajęcia plastyczne

 

Dziecko poznaje techniki plastyczne, rodzaje sztuki, rozwija swoją wyobraźnię oraz umiejętności manualne. Często poprzez swoje prace dziecko przekazuje nam swoje własne, indywidualne spojrzenie na świat. Dzięki różnorodności materiałów plastycznych dzieci rozwijają swoje zdolności twórcze oraz poszukują nowych rozwiązań i skojarzeń.

 

 

Zajęcia teatralne

 

Wpływają na rozwój motoryczny, jak i intelektualny dziecka. Przedszkolaki uczą się pokazywania ciałem i mimiką uczuć, emocji. Dla niektórych zajęcia te są świetnym sposobem do pokonania nieśmiałości. Występując na scenie dziecko zdobywa pewność siebie, pobudza wyobraźnię i pomysłowość. Nauka połączona z zabawami ruchowymi i muzyką dodatkowo pobudza aktywność twórczą dziecka.

 

 

Basen

 

Pływanie w korzystny sposób wspomaga rozwój dziecka: wzmacnia odporność malucha, dotlenia, doskonali równowagę, wzmacnia mięśnie. Pływanie wpływa wszechstronnie na rozwój fizyczny, emocjonalny i społeczny przedszkolaków, a zabawa w wodzie dodatkowo daje naprawdę dużo radości! 

 

W młodym wieku trudno stwierdzić jaki talent ma nasze dziecko i czym będzie zajmowało się w przyszłości. Warto więc posyłać je na różnorodne zajęcia i obserwować, które z nich najbardziej spodobają się maluchowi. Dla jednych będą to zajęcia taneczne, dla innych basen. Zajęcia te mają być przede wszystkim przyjemnośćią i zabawą! Dbajmy rówież o odpowiednią częstotliwość tych zajęć - zajęcia dodatkowe dwa razy w tygodniu zdecydowanie wystarczą. Dziecko nie może być przemęczone i musi mieć czas na zabawę i odpoczynek.

 

Jak zachęcić malucha do nauki? Sprawdźcie:

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi