Zajęcia dodatkowe dla przedszkolaków - co warto wybrać?

Zajęcia dodatkowe dla przedszkolaków - co warto wybrać?
Drukuj Skomentuj

Większość z rodziców pragnie wybrać zajęcia dodatkowe, które będą wspierać rozwój ich dzieci oraz  rozwijać talenty. Warto też pamiętać, by zajęć dodatkowych nie było za dużo oraz by sprawiały dzieciom radość. Co w takim razie wybrać? Przedstawiamy propozycje na najlepsze zajęcia dodatkowe dla przedszkolaków.

To dopiero początek Waszej przygody z przedszkolem? Przeczytaj: Jak przygotować dziecko (i rodzica) na piewsze dni w przedszkolu

 

 

Rozwój poprzez zabawę


Wybierając zajęcia dodatkowe dla przedszkolaków warto pamiętać, że to nie nauka ani najnowsze metody przynoszą najwięcej korzyści. W okresie przedszkolnym najważniejsza jest swobodna zabawa. To w czasie takich zabaw dzieci samodzielnie dostosowują bodźce oraz zadania rozwojowe do własnych potrzeb.

Z drugiej strony, warto zaproponować dziecku zajęcia dodatkowe, które pozwolą na rozwijanie konkretnych umiejętności. Mogą być to więc zajęcia ruchowe, artystyczne albo poznawcze. Co należy wziąć pod uwagę przy wyborze?

 

  1. Indywidualne predyspozycje - Dziecko ma dużą potrzebę ruchu? Zapisz go na zajęcia tańca, karate albo trampoliny. Zauważasz, że maluch rysuje po każdej możliwej powierzchni? Zapisz go na zajęcia plastyczne, które nie tylko pozwolą mu rozwinąć talent, ale też dadzą okazję do poznania innych technik plastycznych. Nie bój się przedyskutować tematu z przedszkolakiem; być może sam już wie, na jakie zajęcia chciałby chodzić!
  2. Wrażenia z zajęć - Nawet jeśli wybraliście zajęcia zgodne z zainteresowaniami dziecka, może okazać się, że sposób prowadzenia zajęć nie odpowiada dziecku. Może są dla niego zbyt powtarzalne, chodzą na nie same starsze dzieci albo po prostu temat się znudził… Nie zmuszaj przedszkolaka do chodzenia na zajęcia dodatkowe, które nie sprawiają mu radości. Pamiętaj, że w tym wieku zainteresowani mogą się szybko zmieniać; daj maluchowi możliwość spróbowania różnych rzeczy.
  3. Możliwości organizacyjne - Czyli kwestie finansów i czasu. Pamiętaj, że niektóre zajęcia łączą się z dużymi kosztami (np. jazda konna wymaga zakupu odpowiedniego stroju; a co, jeśli znudzi się dziecku po miesiącu?). Zastanówcie się też, ile czasu zostanie Wam na spędzanie czasu w gronie rodziny. Żadne zajęcia dodatkowe dla przedszkolaków nie zastąpią im zabaw z rodzicami, ich pełnej uwagi i skupienia na potrzebach dziecka! Zobacz: Czas spędzany z dzieckiem.

 

Co warto wybrać?

 

Zajęcia na basenie


O ile gra w piłkę nożną, jazda na rowerze czy taniec mogą wynikać z indywidualnych zainteresowań, pływanie na basenie zaleca się każdemu, bez względu na wiek i indywidualne predyspozycje. Zajęcia na basenie wpływają na postawę ciała, angażują wszystkie mięśnie i odciążają kręgosłup oraz stawy. Ponadto są korzystne dla układu oddechowego oraz całej sylwetki dzieci.

 

Zajęcia z ceramiki


Wbrew pozorom, zajęcia z ceramiki nie wymagają talentu artystycznego. Owszem, praca w glinie rozwija kreatywność i wyobraźni przestrzennej. Jednak ceramika dla przedszkolaków jest przede wszystkim formą zajęć, które wspierają rozwój motoryki małej, precyzji ruchów oraz uczą koncentracji na zadaniu.

 

Zajęcia kulinarne


Zajęcia kulinarne dla przedszkolaków uczą ich konkretnych umiejętności, które przydadzą się każdemu. Skorzystają na tym również rodzice, których maluchy w przyszłości będą bardziej samodzielne w kuchni! Oczywiście, zajęcia kulinarne można organizować w zaciszu domowym; jednak zajęcia dodatkowe organizowane dla przedszkolaków są o tyle lepsze, że pozwalają dziecku na próbowanie nowych potraw oraz odciążają rodziców od sprzątania po kulinarnych przygodach maluchów.

 

Zajęcia teatralne


Dziecko uczestnicząc w zajęciach teatralnych obcuje z literaturą, a także ćwiczy pamięć i wymowę. Dodatkowo takie zajęcia dodatkowe uczą współpracy w grupie oraz doceniania pracy innych na rzecz wspólnego dobra. Zajęcia teatralne łączą w sobie elementy zajęć plastycznych (przy np. robieniu dekoracji), muzycznych, tanecznych i językowych.

 

Zajęcia językowe


Dlaczego warto wybrać zajęcia językowe? Bo się po prostu przydadzą w przyszłości! Znajomość języka angielskiego jest obecnie podstawą i takie zajęcia są organizowane we wszystkich placówkach. Warto jednak pomyśleć o dodatkowym języku, którego dziecko zacznie się uczyć w wieku przedszkolnym. W końcu to okres, w którym maluchy “chłoną” wiedzę!

 

Zajęcia dodatkowe a czas wolny


Na koniec jeszcze raz podkreślamy, że zajęcia dodatkowe dla przedszkolaków nie są najważniejsze dla jego rozwoju. Dużo bardziej wartościowe dla dzieci są swobodne zabawy i czas spędzany z rodziną. Dlatego posyłając przedszkolaka na zajęcia dodatkowe, pamiętaj:

 

  • obserwuj, czy dziecko nie jest zmęczone ilością zajęć. Bierz pod uwagę nie tylko to, ile czasu poświęcacie na zajęcia dodatkowe, ale też na wkładany przez niego wysiłek emocjonalny - dostosowywanie się do zasad grupy, do nawiązania kontaktu z innymi osobami.
  • pamiętajcie o dniach/popołudniach przeznaczonych tylko dla rodziny. Przecież w domu też możecie spędzać czas w sposób twórczy i rozwijający dla dziecka!
  • nie traktuj zajęć dodatkowych jak poligonu, na którym dziecko musi udowodnić swoją wartość. Porównywanie do innych dzieci, pytania typu “Które miejsce zająłeś?”, “A czy inne dzieci zdążyły skończyć rysunki?” sugerują przedszkolakowi, że na zajęciach ma rywalizować z innymi uczestnikami o bycie najlepszym. Przeczytaj więcej tu: Wysokie oczekiwania wobec dzieci - czym to grozi?

 

Może przyda Ci się: Jak motywować dziecko? 6 sposobów na małego lenia

 

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi