Zajęcia otwarte dla rodziców dzieci 4-5 letnich

KONSPEKT ZAJĘĆ OTWARTYCH DLA RODZICÓW DZIECI 4-5 LETNICH
na ogrodzie przedszkolnym
TEMAT:
Warzywne stworki.
CELE OGÓLNE:
- przypomnienie nazw poznanych warzyw;
- określanie koloru i wielkości wybranych warzyw;
- zachęcanie do spożywania warzyw;
- rozwijanie wyobraźni poprzez stworzenie z rodzicem warzywnego stworka
- wdrażanie do występowania przed szerszą publicznością;
- kształcenie umiejętności właściwego i kulturalnego zachowywania się;
- kształcenie orientacji przestrzennej w czasie wspólnych zabaw ruchowych;
- kształcenie umiejętności zgodnej i wspólnej zabawy;
CELE OPERACYJNE:
- zna nazwy wybranych warzyw;
- potrafi określić kolor i wielkość wybranych warzyw;
- próbuje wybrane warzywa;
- rozwija wyobraźnie poprzez stworzenie z rodzicem warzywnego stworka
- występuje przed szerszą publicznością;
- potrafi właściwie i kulturalnie się zachować;
- potrafi zgodnie się bawić.
METODY:
Czynna, ruchowa, słowna
FORMY:
Indywidualna, zbiorowa
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Różne warzywa, obrazki przedstawiające warzywa, zapałki, wykałaczki, nagrania piosenek „Witaminki, witaminki”, „Kaczuchy”, hula-hop, szarfy, piłki
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Powitanie dzieci i rodziców przez nauczycielkę:
Witam wszystkie dzieci, które lubią warzywa.
Witam wszystkich, którzy lubią owoce.
Witam tych, którzy lubią słoneczko, itp.
2. Przypomnienie zdobytych wiadomości o warzywach w formie zabaw:
- przypomnienie w formie zabawy dydaktycznej nazw poznanych warzyw
Dzieci i rodziców dzielimy na dwie grupy. Na ogrodzie pochowane są warzywa – zadaniem dzieci i rodziców jest zebrać jak największa ilość warzyw do koszyczka w określonym czasie.
Obydwie drużyny nazywają wszystkie zebrane warzywa, dzielą nazwy warzyw na sylaby i głoskują je.
- określanie wielkości i koloru wybranych warzyw w czasie zabawy „Zgaduj zgadula”
Przedstawiciel jednej grupy losuje kartonik z nazwą warzywa i stara się je opisać z pomocą gestów i słów. Zadaniem przeciwnej grupy jest odgadnięcie, co to za warzywo.
- zaśpiewanie piosenki „Witaminki, witaminki”
- recytacja wierszyka „Wpadła gruszka do fartuszka”
3. Zabawa „Co to za warzywo?” - degustacja wybranych warzyw i odgadnięcie po dotyku, zapachu i smaku nazwy warzywa – dzieci karmią rodziców. Potem zamiana ról: rodzice karmią dzieci.
ZABAWY RUCHOWE Z RODZICAMI:
4. Zabawa bieżna „Kto szybciej” – dzielimy dzieci i rodziców na 2 grupy, które ustawiają się w rzędzie. Zabawa polega na tym, aby po kolei każdy zawodnik jak najszybciej dobiegł do szarfy, przełożył ja przez siebie i wrócił na koniec kolejki. Wygrywa drużyna, która zrobi to najszybciej.
5. Zabawa taneczna „Kaczuchy”.
6. Zabawa ruchowa przy muzyce „Mój domek”
Na ogrodzie porozkładane się hula-hopy. Rodzice dobierają się z dziećmi w pary i tańczą w rytm muzyki. Gdy muzyka przestanie grać pary szukają wolnego hula-hop, który jest ich domkiem. Przy każdym domku są ustawione koszyczki z warzywami. Gdy rodzic zajmie jeden domek – bierze z koszyczka obok dany rodzaj warzywa, np. przy jednym hula-hop są ziemniaki, przy drugim – marchew itp. Zabawę kilka razy powtarzamy, żeby rodzice z dziećmi zebrali jak największą ilość różnych warzyw, bo z nich będą robić stworki warzywne.
7. Zaproszenie do stołów, gdzie wspólnie z dziećmi rodzice wykonują warzywne stworki z wykorzystaniem różnych warzyw, wykałaczek, patyczków.
8. Prezentacja i oglądanie warzywnych stworków.
9. Posprzątanie ogrodu po zajęciach – prace porządkowe.
10. Ewaluacja zajęć – wybranie przez dzieci i rodziców buźki: smutnej albo wesołej.
11. Pożegnanie rodziców i podziękowanie za przyjście.
Opracowała:
Izabela Borucka