Zajęcia otwarte dla rodziców

Zajęcia otwarte dla rodziców
5.0
1 ocena
Oceń

Scenariusz zajęć dla rodziców w grupie wiekowej dla przedszkolaków 6 letnich.

Cele ogólne:

 

  • Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania;
  • Doskonalenie umiejętności dodawania i odejmowania na konkretach w zakresie 6.

 

 

Cele szczegółowe (dziecko):

 

  • podejmuje próby czytania prostych słów w zakresie poznanych do tej pory liter;
  • przelicza w zakresie 6 na konkretach;
  • rozpoznaje wizytówkę ze swoim imieniem;
  • stosuje się do ustalonych zasad podczas udziału w zabawie ruchowej;
  • dzieli wyrazy na sylaby;
  • wysłuchuje głoski w nagłosie i wygłosie;
  • wykonuje pracę plastyczną wg instrukcji obrazkowej.

 

Środki dydaktyczne: 

 

Plansza z tekstem opowiadania,  koperty z wizytówkami, liczmany ( zdjęcia orzechów, kasztanów, żołędzi i szyszek), płyta CD, kolorowe chusteczki, puzzle ze zdjęciami darów jesieni, kleje, nożyczki, papierowe koła, liście 

 

Przebieg zajęć

 

1.  „ Jesienny park” -  nauczyciel wspólnie z dziećmi odczytuje treść opowiadania zamieszczonego na tablicy.

 

Nadeszła jesień. W parku pojawiły się kolorowe liście, kasztany i żołędzie. Na jesienny spacer do parku wybrały się więc Ala i Ola. Dziewczynki zebrały do swoich koszyczków dary jesieni. Ala ma kasztany a Ola ma żołędzie. Jutro dziewczynki zaniosą te jesienne skarby do przedszkola.

2. Rozmowa na temat treści opowiadania kierowana pytaniami nauczyciela.

- Jaka pora roku pojawiła się w opowiadaniu?

- Jak miały na imię dziewczynki?

- Co zebrały dziewczynki do swoich koszyków?

3. „ Znajdź kopertę” – nauczyciel rozkłada na dywanie koperty z wizytówkami dzieci, każde dziecko odnajduje swoją kopertę, w której znajdują się liczmany (szyszki, żołędzie i kasztany) i wykonuje polecenia nauczyciela:

- ułóż tyle orzechów ile słyszysz uderzeń w bębenek;

- Zosia przyniosła z parku 3 kasztany, a jej brat Jacek przyniósł dwa kasztany. Ułóż tyle kasztanów ile razem dzieci przyniosły do domu;

- na drzewie było 6 szyszek, dwie spadły. Ułóż tyle szyszek ile zostało na drzewie;

4. „Mieszkańcy lasu” – zabawa ruchowa – dzieci maszerują w kole i reagują ruchem na hasło nauczyciela.

5. „Dary jesieni” – dzieci losują z worka paski w czterech kolorach i podchodzą do koperty w kolorze takim samym jak pasek, który wylosowały. Powstałe w ten sposób zespoły otwierają koperty i układają puzzle ze zdjęciem kasztana, orzecha, szyszki, żołędzia. Następnie dzieci z poszczególnych zespołów odpowiadają na pytania nauczyciela:

- ile sylab jest w słowie kasztan, żołądź, orzech, szyszka?

- co słyszycie na początku tych słów?

- co słyszycie na końcu tych słów?

- czy ktoś z Was potrafi podzielić na głoski któreś z tych słów?

5. „Jesienny kujawiaczek” – prezentacja jesiennego tańca.

6. „Wesoła wiewióreczka” – praca plastyczna według instrukcji obrazkowej.

7. Zakończenie zajęć

 

Opracowała: Edyta Babicz

 

 

Twoje uwagi i pomysły

Tagi