Zakładamy zielony ogródek: scenariusz zajęć dla dzieci 2 letnich

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z EDUKACJI PRZYRODNICZEJ
Cele ogólne:
- rozwijanie zainteresowań przyrodniczych u dzieci,
- prowadzenie hodowli cebuli.
Cele szczegółowe:
dziecko:
- chętnie bierze udział w sadzeniu cebuli,
- poznaje etapy sadzenia cebuli,
- wie, jakie rzeczy potrzebne są do sadzenia cebuli (doniczka, ziemia, łopatka),
- wie, czego roślina potrzebuje do wzrostu,
- wykonuje czynności konieczne do posadzenia cebuli;
Metody pracy:
- słowna,
- oglądowa,
- czynna.
Formy pracy:
- zbiorowa.
Pomoce dydaktyczne: kwiat w doniczce, ilustracje słońca i chmurki z kroplami deszczu, cebula dla każdego dziecka, ziemia, doniczki, narzędzia ogrodnicze (łopatka, konewka) lalka,
szczotka, klocki, obręcze.
Treści programowe: „Nasze przedszkole”. Program edukacji przedszkolnej wspomagający rozwój aktywności dzieci. – Małgorzata Kwaśniewska, Wiesława Żaba-Żabińska, MAC Edukacja, Kielce 2014.
Przebieg zajęcia
I Część wstępna
1. Przywitanie się z dziećmi wierszykiem „Dwie małe rączki”.
Dwie małe rączki klaszczą,
Czasem się pogłaszczą.
W kolanka zastukają
i dzieciom pomachają.
II Część główna
2. „Czego potrzebują rośliny?”- określenie, co jest potrzebne roślinom do wzrostu.
Nauczycielka pokazuje dzieciom kwiat w doniczce. Razem z dziećmi ustala co jest potrzebne roślinom żeby mogły rosnąć (słońce i deszcz-woda). N-lka przyczepia na tablicę ilustracje słońca i chmurki z kroplami deszczu.
3. Wybieranie odpowiednich przedmiotów potrzebnych do sadzenia roślin.
Nauczycielka pokazuje dzieciom pudełko z różnymi przedmiotami. W pudełku jest łopatka, doniczka, konewka, cebula, ziemia, lalka, szczotka, klocki. Dzieci po obejrzeniu wszystkich przedmiotów wskazują te przedmioty, które będą potrzebne do posadzenia cebuli..
4. „Doniczka z cebulką”- zabawa orientacyjno-porządkowa.
Nauczycielka rozkłada na podłodze obręcze -doniczki, dzieci są cebulkami. Dzieci biegają swobodnie. Na hasło cebulki do doniczki dzieci wchodzą do obręczy.
5. Zakładamy zielony ogródek - działanie dzieci.
Nauczycielka wspólnie z dziećmi ustala kolejność działań podczas sadzenia cebuli: wsypanie ziemi do doniczki, wsadzenie cebuli, podlanie, ustawienie doniczki na parapecie. Następnie zaprasza dzieci do stolików, gdzie razem zakładają hodowlę cebuli.
III Zakończenie
6. Podziękowanie za udział w zajęciach.
Codzienna obserwacja hodowli cebuli.
Opracowanie: mgr Joanna Gasek