Zalety i wady klubów malucha

Zalety i wady klubów malucha
Drukuj Skomentuj

Kluby malucha to świetne rozwiązanie dla zapracowanych rodziców. W takiej placówce dziecko ma zapewnioną opiekę oraz przede wszystkim mnóstwo wspaniałej zabawy i ciekawych zajęć. Bogate oferty klubów malucha są zachęcające, ale czy to znaczy, że mają same zalety?

Kluby malucha


Kluby malucha oferują nie tylko opiekę nad dzieckiem pod nieobecność rodziców, ale także całą gamę różnorodnych zajęć rozwijających kreatywność i wyobraźnię. Nie bez przyczyny tego typu placówki notują wysokie wskaźniki popularności. Wychodzą bowiem naprzeciw oczekiwaniom rodziców, którzy zamartwiają się jak zapewnić dziecku opiekę podczas pracy.

 

Każdy boi się o swoją pociechę i chce aby maluch miał zapewnione bezpieczeństwo oraz profesjonalną opiekę. Nie każda rodzina ma to szczęście aby korzystać z pomocy babci czy dziadka, a niania to bardzo duży wydatek. Poza tym zawsze istnieje ryzyko pozostawienia dziecka, bądź co bądź, z obcą osobą. Kluby malucha wydają się w tej sytuacji idealnym rozwiązaniem. Dziecko nie tylko znajduje się pod fachową opieką, jest bezpieczne oraz dostaje to, czego pragnie najbardziej - dużo świetnej zabawy!

 

Zajęcia dla dzieci


Zajęcia dla dzieci w klubie malucha są bardzo różnorodne. To, co łączy wszystkie formy zabawy, to wspieranie rozwoju psychofizycznego malucha. Każda z aktywności w klubie ma na celu rozwijanie u dziecka już posiadanych umiejętności a także inicjowanie rozwoju zdolności, które będą potrzebne w przedszkolu. Zabawy dla dzieci są różnorodne i kreatywne. Spędzanie czasu z rówieśnikami jest cenne dla malucha, chociażby z racji tworzenia interakcji społecznych, uczenia się posłuszeństwa oraz dyscypliny w kontakcie z dorosłymi. Dla wielu dzieci to dobry wstęp do pierwszej wizyty w żłobku czy przedszkolu.

Harmonogram zajęć w klubie malucha jest ułożony w taki sposób aby zapewnić dzieciom jak najwięcej zabawy i zasłużonego odpoczynku. Oczywiście to, jak maluchy spędzają czas zależy od specyfiki zajęć, na które zostaną zapisane. Większość klubów oferuje jednak także kilkugodzinną, stałą opiekę nad dzieckiem, dającą ogromne możliwości zagospodarowania czasu w sposób kreatywny i interesujący. Poza tym animacje przeprowadzane są przez osoby z pedagogicznym przygotowaniem.

 

Zajęcia z rodzicami


Placówki posiadają w swojej ofercie także zajęcia, które przeprowadzane są z udziałem rodziców. Tego typu aktywności mają na celu zacieśnianie więzi rodzinnych oraz nabycie umiejętności rozumienia indywidualnych potrzeb maluchów. To oferta szczególnie ciekawa dla ojców, którzy zazwyczaj spędzają z pociechami mniej czasu niż kobiety - intensywne, pouczające i relaksujące zajęcia to dobry pomysł na zabawę z własnym dzieckiem.

Niestety, pomimo wielu oczywistych zalet, kluby malucha mają także swoje wady. Chociaż oferta i warunki zabawy są atrakcyjne i przebijają niejednokrotnie propozycje żłobków i przedszkoli, to, jak w każdym skupisku dzieci, możliwe są nieprzewidywane zdarzenia.

 

Jednym z nich są drobne wypadki, których nie sposób ustrzec się nawet we własnym domu, takie jak: siniaki, odciski czy drobne skaleczenia. Dużo poważniejsze dla maluszków są grasujące w takich miejscach zarazki. Pomimo regularnego sprzątania i wietrzenia pomieszczeń dziecko może przynieść wirus, który w takim skupisku ma ideale warunki rozwoju. Nie oznacza to jednak, że z tego powodu należy całkowicie zrezygnować z klubu malucha. Jeżeli maluch choruje sporadycznie, a kontakt z drobnoustrojami raczej wzmacnia jego odporność niż ją niszczy, nie ma powodu do niepokoju. Jeśli jednak choroby pojawiają się bardzo często, a ich przebieg jest szczególnie uciążliwy, lepiej oszczędzić dziecku i sobie ryzyka oraz niepotrzebnych powikłań.

Koszty jakie ponoszą rodzice posyłając dziecko do klubu malucha nie są wygórowane, ale tylko w przypadku wykupienia pojedynczych propozycji z oferty. Jeśli zaś rodzic chce zapisać pociechę na więcej zajęć bądź korzystać z codziennej opieki - cena diametralnie wzrasta. Wykupienie miesięcznego abonamentu to koszt rzędu ok. 500 do 700 zł, w zależności od tego ile godzin opieki nad dzieckiem potrzebujemy. W cenie jest często także opieka psychologa, logopedy czy konsultacje medyczne (za wyżywienie dla dziecka trzeba zapłacić dodatkowo).

 

Oczywiście cennik jest indywidualną sprawą każdej placówki tego typu, dlatego przed zapisaniem dziecka trzeba wszystko dokładnie sprawdzić i podjąć odpowiednią decyzję.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi