Zapoznanie z literą e, E na podstawie opowiadania „List Eli” - scenariusz zajęć

Zapoznanie z literą e, E na podstawie opowiadania „List Eli” - scenariusz zajęć
2.8
4 oceny
Oceń

Zapoznanie z literą e, E na podstawie opowiadania „List Eli” - Scenariusz zajęć dla dzieci 6-letnich - zajęcia koleżeńskie.

Temat zajęcia:  Zapoznanie z literą e, E na podstawie opowiadania  „List Eli”.


Cele ogólne:
poznanie obrazu graficznego litery e: małej i wielkiej, drukowanej i pisanej,
zapoznanie z listem Eli.


Cele operacyjne:

  • dziecko zna obraz graficzny litery e, E,
  • potrafi określić kierunki na kartce papieru,
  • dysponuje sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokowo – ruchową,
  • układa zdania, dzieli słowa na sylaby, głoski,
  • z uwagą słucha opowiadań,
  • uczestniczy w zajęciach ruchowych, ćwiczeniach oddechowych
  • rozpoznaje litery „e,E” spośród innych liter,
  • potrafi dopasowywać wyrazy do obrazków,
  • układa wyraz z rozsypanki literowej ( hasło krzyżówki).

Środki dydaktyczne: list Eli, wyrazy podstawowe ekran, Ela, białe cegiełki, czerwone i niebieskie cegiełki, alfabet obrazowo-literowy, wstążki lub wełna, plastelina.


Przebieg zajęcia:


1. Zapoznanie dzieci z historią , która przytrafiła nauczycielce:
„Drogie dzieci, dzisiaj rano do naszego przedszkola listonosz i przyniósł list zaadresowany do grupy VII. Oto on. Nie mogłam się doczekać, aby razem z wami go otworzyć. Jesteście ciekawi od kogo mogliśmy ja dostać ? Otwieramy?


2. Czytanie listu.
„ Kochane dzieci! Mam na imię Ela, dawno temu chodziłam do Waszego przedszkola. Mieszkałam w Waszym mieście, w Poznaniu. Dzisiaj mam już 20 lat i mieszkam w Warszawie. Pracuję w telewizji. Jestem aktorką. Może kiedyś mnie widzieliście na ekranie telewizora. Przesyłam Wam moje zdjęcie. Często występuję w filmach, bajkach dla dzieci. Przebieram się wtedy w różne stroje. Ostatnio brałam udział w filmie „Jaś i Małgosia”. Słyszałam, że Wy także lubicie występować w teatrzykach, a teraz przygotowujecie przedstawienie o poznańskich koziołkach. Może ktoś z Was, jak dorośnie, zostanie aktorem lub aktorką, tak jak ja.
Pamiętam, że kiedy byłam mała, bardzo lubiłam zagadki. Mam nadzieję, że Wy też. Przesyłam Wam kilka.
Pozdrawiam Was serdecznie
Ela z Warszawy”


3. Koperta 1:


Zagadka: „ Musi być w kinie, lecz nie ma go w teatrze.
                   Gdy oglądasz film , to na niego patrzysz?
                   Ma go telewizor i komputer też? Powiedz teraz co, to jest?
                   Odpowiedź to EKRAN.
N. zawiesza na tablicy obrazek ekran.


4. Analiza i synteza wyrazu podstawowego:

  • Wypowiadanie sylab (połączone z klaskaniem).
  • Liczenie głosek w wyrazie podstawowym.
  • Układanie schematu wyrazu z białych cegiełek.
  • Określenie miejsca samogłosek i spółgłosek.
  • Budowanie modelu głoskowego wyrazu za pomocą kolorowych kartoników (spółgłoski – kolor niebieski, samogłoski – kolor czerwony).
  • Zastępowanie kartoników w modelu głoskowym poznanymi wcześniej literami  ( tu tylko a ) .
  • Wskazanie wprowadzanej litery i określenie czy jest to samogłoska, czy spółgłoska.

5. Zapoznanie z obrazem drukowanej, wielkiej i małej litery e


6. Uzupełnienie podpisu w wyrazie podstawowym ekran drukowaną literą e.


7. Zabawa „Deszcz imion”.


8. Wyszukiwanie nowej litery wśród napisów - imion znajdujących się w sali, wprowadzonych wcześniej do czytania globalnego.

9. Koperta 2:

„Rozpoznaj literę e, E ”.
Wybrane dzieci wyszukują litery e, E pośród innych liter z koperty.


10. Ćwiczenia wydłużające oddech na głosce e ( ziewanie, nucenie kołysanki ).

Twoje uwagi i pomysły

Tagi