Zasady bezpieczeństwa podczas wakacji z dzieckiem

Zasady bezpieczeństwa podczas wakacji z dzieckiem
Drukuj Skomentuj

Niezależnie od tego, czy miejscem rodzinnego wypoczynku są morze, jezioro czy góry, dorośli muszą zadbać o bezpieczne wakacje wakacje dzieci. Maluchy powinny wiedzieć, jak należy się zachowywać i co robić, gdy stracą z oczu rodzica. Wiele zależy także od zdrowego rozsądku opiekunów.

Wakacje to czas, który można w pełni poświęcić dzieciom. Maluchy mogą bawić się z rodzicami i razem z nimi odkrywać świat. Jednak trzeba przy tym pamiętać, by nie wypaść z roli opiekuna i zadbać o bezpieczeństwo dziecka.


Szukasz pomysłów na wakacje z dzieckiem? Sprawdź, co można robić w Polsce, zobacz: 4 pomysły na aktywne wakacje z dzieckiem w Polsce

 

By dziecko nie zgubiło się w tłumie


Warto zdawać sobie sprawę, że zagrożenia na wakacjach to nie wymysł. Pośród ludzi na plaży czy w zatłoczonej uliczce maluch bardzo łatwo może się zgubić, dlatego nie wolno spuszczać go z oka. Również podczas spaceru dziecko nie powinno samowolnie wybiegać do przodu, tracąc z oczu rodziców.

Nawet najlepiej pilnowany berbeć może się jednak zgubić, dlatego mniejsze dzieci powinny umieć powiedzieć jak się nazywają i gdzie mieszkają. Dziecko musi też wiedzieć, jak powinno się zachować, czyli, że musi stać w miejscu, czekając na opiekuna, lub poprosić o pomoc dorosłego. Nie zaszkodzi też, gdy rodzice założą mu na rączkę opaskę z ich numerem telefonu, dzięki czemu łatwiej będzie się z nimi skontaktować. Przed wyjazdem warto poświęcić trochę czasu na przećwiczenie tych umiejętności.

 

Bezpieczna kąpiel w wodzie


Wypoczynek nad wodą to czysta przyjemność, zwłaszcza w gorące letni dni. Jednak nawet jeśli akwen jest płytki, nie można pozwolić dziecku, by bawiło się w nim bez dozoru. Istnieje niebezpieczeństwo, że maluch potknie się na przykład na nierównym dnie i zachłyśnie wodą, a będący na brzegu rodzic albo nie zauważy tego faktu, albo nie zdąży w porę zareagować. Dlatego podczas zabawy w wodzie dziecku zawsze powinien towarzyszyć dorosły. Dobrym pomysłem będzie także założenie dmuchanych rękawków lub kostiumu przeznaczonego do nauki pływania. Ma on specjalne wkładki, utrzymujące maluszka na powierzchni wody.

Trzeba też zwracać uwagę na wybrane kąpielisko. Bezpieczne miejsce dla dziecka powinno być płytkie i oddzielone od miejsc, gdzie pływają dorośli i młodzież. Dzięki temu maluch będzie mógł spokojnie się pluskać, bez strachu, że ktoś przez przypadek popchnie go lub zrobi krzywdę. Kąpielisko, na które rodzice zabierają dziecko, powinno być strzeżone przez ratowników. W razie potrzeby będą mogli udzielić fachowej pomocy.

 

Ochrona przed słońcem


Dziecko musi być chronione przed słońcem, niezależnie od tego, czy bawi się na podwórku, czy na plaży. Przede wszystkim konieczne jest stosowanie preparatów o wysokim faktorze, przeznaczonych dla delikatnej skóry dziecka. Trzeba je uważnie rozsmarować, nie pomijając miejsc pod ubraniem. By ochronić dziecko przed słońcem, należy założyć mu jasne i przewiewne ubranko oraz osłonić główkę. Maluszki powinny nosić kapelusiki, które osłonią ich oczy i kark. Warto pamiętać, że promieniowanie słoneczne jest najsilniejsze w godzinach południowych, dlatego na zabawę poza domem najlepiej wybierać ranki i popołudnia.

Dowiedz się więcej o ochronie skóry dziecka latem, wejdź: 4 sposoby na ochronę skóry dziecka przed słońcem

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi