Zasady plażowania z dzieckiem
Planujecie wakacyjny wyjazd nad morze? Plażowanie na pewno będzie frajdą nie tylko dla małych, ale również dorosłych członków rodziny. Przed wyjściem na plażę warto jednak przypomnieć sobie zasady bezpiecznego wypoczynku na złotym nadmorskim piasku.
Wakacje to czas beztroski – ale głównie dla przedszkolaków i młodszych dzieci. Rodzice, nawet opalając się na plaży, nie są zwolnieni z obowiązku dbania o swoje pociechy. By urlop nad morzem dla każdego członka rodziny był dobrym wspomnieniem, trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach plażowania z dzieckiem.
O której na plażę?
Uwielbiacie wypoczynek na plaży i moglibyście spędzić tam cały dzień? Niestety, jeśli wśród plażowiczów znajdują się maluchy, takie rozwiązanie nie wchodzi w grę. Zabawa na plaży możliwa jest przed południem, czyli do godziny 11:00, oraz wieczorem, czyli po godzinie 16:00. Pomiędzy 11:00 a 16:00 działanie promieni słonecznych jest najsilniejsze – u małych dzieci ekspozycja na silne słońce może skończyć się nie tylko poparzeniem delikatnej skóry, ale nawet przegrzaniem organizmu a w konsekwencji udarem cieplnym! By nie ryzykować, najlepiej plażować rano i popołudniami. W ten sposób można uniknąć też największych tłumów nad morzem.
Ochrona przed słońcem
Skóra dziecka jest bardzo wrażliwa na działanie promieni UV. Dlatego konieczne jest aplikowanie kremów z wysokim filtrem – trzeba to zrobić nawet pół godziny przed wyjściem na plażę oraz po każdej kąpieli w morzu. Oprócz tego, należy pamiętać, że na plaży dziecko nie powinno być rozebrane. Lekka, jasna koszulka będzie uzupełnieniem ochronnego kremu z filtrem. Koniecznością jest nakrycie głowy – najlepiej jasny kapelusik z szerokim rondem, który osłoni również oczy i kark maluszka.
Dowiedz się więcej o chronieniu skóry dziecka przed działaniem promieni słonecznych, wejdź: 4 sposoby na ochronę skóry dziecka przed słońcem
Uwaga na piasek
Bieganie na bosaka po piasku to duża radość dla dziecka, a zarazem świetne ćwiczenie dla jego małych stópek. Jednak zanim rodzice pozwolą na zdjęcie bucików, powinni uważnie sprawdzić, czy na plaży nie leżą ostre szkła, kapsle lub kamyki i szyszki. Dzięki temu dorośli nie będą się martwić, że maluch zrani się w nóżkę. Oprócz tego, nie tylko ze względu na ochronę przed promieniami UV, dobrze jest zadbać, by oczy dziecka były zakryte okularkami przeciwsłonecznymi. W ferworze zabawy ziarenko piasku może bardzo łatwo wpaść do oczka i zepsuć tym samym wspaniałą rozrywkę.
Nie chcesz, aby dziecko nudziło się na plaży? Przygotuj zestaw ciekawych zabaw! Jeśli nie masz na nie pomysłu, wejdź i zobacz: Jak zaplanować zabawy na plaży dla dzieci
Kąpiele w morzu
Szukając dobrego miejsca do plażowania, trzeba wziąć pod uwagę warunki na kąpielisku. Najlepiej wybrać miejsce, gdzie wydzielone są kąpieliska dla dzieci, a nad bezpieczeństwem czuwa wykwalifikowany ratownik.
Kąpiele w morzu są jedną z największych radości plażowania, jednak nawet wtedy nie wolno spuszczać dziecka z oczu, wysyłając go by popluskało się przy brzegu. Najlepiej wejść razem z nim do wody, aby asekurować malucha – towarzysząc szkrabowi, rodzic ma większe szanse, by zareagować w niebezpiecznym momencie, niż gdy obserwuje zabawę z plaży. Oprócz tego, nie zaszkodzi założenie dziecku dmuchanych rękawków na rączki, które w razie potrzeby utrzymają go na powierzchni wody.
Zobacz, co zrobić, by dziecko nad wodą było bezpieczne, wejdź: Bezpiecznie nad wodą latem
Wchodząc z dzieckiem z rozgrzanego piasku do chłodniejszej wody, pod żadnym pozorem nie wolno go od razu zanurzać – nawet jeśli wydaje się to doskonałym pomysłem. Maluch może zareagować wstrząsem termicznym – zacznijcie więc od opluskania stóp i nadgarstków, później okolic pachwin, a na końcu reszty ciała.