Zasiłek dla samotnej matki - warunki w 2020 roku

Zasiłek dla samotnej matki - warunki w 2020 roku
Drukuj Skomentuj

Zasiłek dla matki, która samotnie wychowuje dziecko, często jest dla wielu matek pomocą finansową, która łata dziury w domowym budżecie. Samotne wychowywanie pociechy nie jest proste, a zasiłek pozwala choć w pewnym stopniu rozwiązać narastające problemy. Przeczytaj, by dowiedzieć się, którzy rodzice mogą liczyć na pomoc finansową od państwa w 2020 roku.

 

Kto może starać się o zasiłek dla samotnej matki?


O zasiłek dla samotnej matki może starać się kobieta lub mężczyzna po rozwodzie, osoby nadal się uczące i bezrobotne, które muszą samotnie wychowywać dziecko.


Co ważne, aby się o niego starać:


•    dochód na osobę w rodzinie nie może przekroczyć 674 złotych lub
•    dochód na osobę w rodzinie nie może przekroczyć  764 złotych – w przypadku gdy niepełnosprawności dziecka

Wsparcie finansowe można uzyskać również przy wyższym dochodzie. Wtedy jednak wysokość zasiłku rodzinnego pomniejsza się o kwotę przekroczenia. Obrazując - jeśli przekroczymy kryterium dochodowe o 40 złotych, to dostaniemy zasiłek rodzinny pomniejszony o kwotę przekroczenia, czyli o 40 złotych.

 

O zasiłek dla samotnego rodzica mogą ubiegać się:


•    samotnie wychowujący dziecko (matka albo ojciec), którym nie przysługują świadczenia alimentacyjne (na przykład w sytuacji, gdy drugi rodzic nie żyje, jest nieznany albo sąd nie przyznał alimentów)
•    prawni lub faktyczni opiekunowie dziecka
•    pełnoletnie osoby uczące się, które nie ukończyły jeszcze 24 lat, pod warunkiem, że ich oboje rodzice nie żyją i nie jest im wypłacana renta
Ile wynosi kwota zasiłku?


Zasiłek dla rodzica samotnie wychowującego dziecko to 193 złotych na jedno dziecko. Zasiłek jednak nie rośnie proporcjonalnie do liczny dzieci. Taki sam zasiłek należy się osobie wychowującej dwoje i pięcioro dzieci.

 

Przysługuje:


193 złotych – na jedno dziecko
386 złotych – na wszystkie dzieci

 

 

 

Autor: Izabela Nestioruk


Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!