Zasiłek opiekuńczy po świętach - czy zostanie przedłużony?

Zasiłek opiekuńczy po świętach - czy zostanie przedłużony?
Drukuj Skomentuj

Od niemal początku listopada ponownie przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Wstępnie ta pomoc finansowa została przedłużona do 24 grudnia 2020 roku. Przeczytaj, by dowiedzieć się, co dalej ze świadczeniem, i czy zasiłek opiekuńczy zostanie przedłużony po świętach.


Zasiłek opiekuńczy – będzie przedłużony?


17 grudnia 2020 roku w rządowym centrum legislacji pojawił się projekt rozporządzenia, z którego wynika możliwość przedłużenia dodatkowego zasiłku opiekuńczego dla rodziców aż do 17 stycznia 2021 roku. Oznacza to, że rodzice mogliby skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego aż do końca ferii zimowych.

 

Czytaj również: Sylwester 2020 - jak będzie wyglądał?

 

Przedłużenie zasiłku opiekuńczego - zasady


Zasady korzystania z zasiłku opiekuńczego pozostają bez zmian. Przedszkola i żłobki pozostają do dyspozycji rodziców, mimo że w kraju ogłoszono narodową kwarantannę. Zgodnie z nowym rozporządzeniem o świadczenie będzie można wnioskować za czas od 28 grudnia do 17 stycznia 2021 roku.

 

Sprawdź także: Książki dla dzieci o Bożym Narodzeniu

 

Co zrobić, by otrzymać zasiłek opiekuńczy?


Zainteresowani otrzymaniem dodatkowego zasiłku opiekuńczego, muszą złożyć wniosek o zasiłek opiekuńczy z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem, który ma formę oświadczenia składanego u pracodawcy.


Osoby, które prowadzą własną działalność gospodarczą muszą złożyć wniosek o otrzymanie dodatkowego zasiłku opiekuńczego w ZUS-ie.


Dokumenty i wniosek o zasiłek opiekuńczy można złożyć:


•    u płatnika składek – na przykład pracodawcy – jeśli płatnik zatrudnia powyżej 20 osób
•    u płatnika składek albo w jednostce ZUS odpowiedniej dla siedziby płatnika składek – jeśli płatnik zatrudnia do 20 osób
•    w ZUS-ie – jeśli masz własną działalność pozarolniczą, współpracujesz z taką osobą albo jesteś osobą duchowną

Wniosek o zasiłek opiekuńczy można wysłać pocztą, złożyć osobiście lub przez pełnomocnika. Jeśli zasiłek wypłaca ZUS, wniosek o zasiłek opiekuńczy z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem można złożyć także w formie elektronicznie - przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS).

 

Czytaj więcej: Czy szczepić dziecko na koronawirusa?

 

 

 

Autor: Izabela Nestioruk

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!