Zasiłek opiekuńczy w dobie pandemii - najnowsze zasady

Zasiłek opiekuńczy w dobie pandemii - najnowsze zasady
Drukuj Skomentuj

Z każdym tygodniem pojawiają się kolejne pogłoski, plotki, zmiany. Warto być na bieżąco szczególnie jeśli chodzi o zasiłek opiekuńczy. Ministerstwo podało nową interpretację w sprawie przyznawania świadczenia. Przeczytaj, by dowiedzieć się, komu należy się zasiłek opiekuńczy w czasie pandemii koronawirusa.


Zasiłek opiekuńczy  - nie dla medyków?


Od 9 listopada ponownie przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Zakłada Ubezpieczeń Społecznych ponownie ma obowiązek wypłacić pieniądze rodzicom, którzy zdecydują się pozostać z dziećmi w domu i sprawować nad nimi opiekę na czas nauczania zdalnego. Wówczas okazało się, że zasiłek opiekuńczy nie należy się każdemu. Do niedawna, według ministerstwa, medycy mieli być wykluczeni ze świadczenia opiekuńczego na dziecko.

 

Czytaj również: 7 najważniejszych witamin dla twojego dziecka

 

Zasiłek opiekuńczy – nowe zasady


Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało, że wszyscy rodzice dzieci do 8. roku życia mają prawo do pobierania  dodatkowego zasiłku w przypadku zamknięcia szkoły, do której uczęszcza dziecko. Nie ma już znaczenia zawód, jaki wykonują rodzice.

 

Sprawdź również: Ferie 2021 - jak będą wyglądać?

 

Opieka dla dzieci medyków


Szkoła ma obowiązek zorganizować opiekę dzieciom osób, które znalazły się na pierwszej linii walki z koronawirusem. Do tej pory, jeśli rodzic nie chciał posyłać dziecka do świetlicy, to i tak nie mógł skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

 

Sprawdź także: Zostań w domu i uratuj Gwiazdkę!


Według najnowszych zasad, jeżeli rodzic pracujący w ochronie zdrowia nie skorzysta z opieki nad dziećmi zapewnionej przez szkołę, ma prawo do zasiłku opiekuńczego. Jeśli jednak zdecyduje się na wysłanie dziecko do placówki, nie będzie miał prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

 

 

 

 

Autor: Izabela Nestioruk

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!