Zasiłek opiekuńczy za kwarantannę - nowe zasady

Zasiłek opiekuńczy za kwarantannę - nowe zasady
Drukuj Skomentuj

Czas pandemii koronawirusa jest trudny dla nas wszystkich. Ze szczególnymi problemami borykają się rodzice, którzy muszą pracować, a jednocześnie boją się o zdrowie swoich dzieci. Sprawa komplikuje się, gdy dziecko zostaje skierowane na kwarantannę. Przeczytaj, by dowiedzieć się, kto może otrzymać zasiłek opiekuńczy za kwarantannę dziecka.Rozporządzenie Rady Ministrów zmieniło poprzednie regulacje w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z epidemią koronawirusa.

 

Kto może otrzymać zasiłek opiekuńczy za kwarantannę?


W związku z nowym rozporządzeniem, podstawą do wypłaty zasiłku opiekuńczego jest złożone przez ubezpieczonego oświadczenie o konieczności opieki nad dzieckiem lub członkiem rodziny, poddanych obowiązkowej kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych.


Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad:


•    chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 14 lat

•    innym chorym członkiem rodziny

•    chorym dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności

• chorym dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji do ukończenia 18 lat.

 

Od kiedy rozporządzenie wchodzi w życie?


Rozporządzenie obowiązuje od wtorku, z wyłączeniem przepisu ws. wypłaty zasiłku opiekuńczego, który wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z mocą od dnia 24 października 2020 r.

 

 

Autor: Izabela Nestioruk

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!