„Zdobywamy odznakę zdrowego przedszkolaka” - scenariusz zajęcia

„Zdobywamy odznakę zdrowego przedszkolaka” - scenariusz zajęcia
5.0
2 oceny
Oceń

Scenariusz zajęcia z zakresu edukacji zdrowotnej w grupie dzieci 5 i 6 letnich „Misie”.

Temat: „Zdobywamy odznakę zdrowego przedszkolaka”
Rodzaj zajęcia: zajęcie otwarte z zaproszonymi gośćmi

Cele ogólny:
- Kształtowanie postawy prozdrowotnej;
- Wzmocnienie więzi uczuciowej pomiędzy dziećmi poprzez świadome uczestnictwo w konkursie zespołowym;
- Wprowadzenie elementu rywalizacji;
- Kształtowanie współpracy w obrębie grupy poprzez stawianie zadań do wykonania;
- Wyrabianie umiejętności współdziałania;
- Stwarzanie sytuacji sprzyjających aktywizowaniu myślenia;
- Kształcenie wyobraźni i myślenia przyczynowo – skutkowego, umiejętności wyciągania wniosków;
- Ćwiczenie pamięci odtwórczej poprzez sięganie do wiadomości nabytych wcześniej;
- Rozwijanie spostrzegawczości, koncentracji  i uwagi w takcie rozwiązywania zagadek i zabaw logicznych oraz zabaw  z wizytówkami wyrazowymi;
- Kształcenie sprawności ruchowej poprzez zabawy ruchowe;
- Utrwalenie wiadomości dot. elementarnych zasad profilaktyki zdrowotnej;
- Zaprezentowanie gościom zdobytej przez dzieci wiedzy oraz umiejętności;

Cele operacyjne (dziecko):
- Wspólnie z rówieśnikami zdobywa sprawność „zdrowego przedszkolaka” (wg C.Freineta) i rozwiązuje postawione zadania do wykonania;
- Sprawdza swoje wiadomości dotyczące dbania o zdrowie;
- Zna i przestrzega zasad obowiązujących w trakcie rywalizacji;
- Uważnie słucha instrukcji słownej nauczycielki;
- Rozpoznaje swoje imię wśród innych (wg I. Majchrzak);
- Odpowiada na pytania zawarte w programie quizu lub pomaga w udzielaniu odpowiedzi „przedstawicielom grupy”;
- Rozróżnia twierdzenia prawdziwe i fałszywe;
- Rozwiązuje zagadki słowne;
- Dokonuje klasyfikacji wg kryterium „szkodliwe i dobre dla zdrowia”;
- Zna podstawowe zasady dotyczące przestrzegania higieny osobistej;
- Zna podstawowe zasady zdrowego odżywiania się;
- Liczy punkty za udzielanie prawidłowych odpowiedzi posługując się kołami;
- Rozumie treść czytanego zapisu i prawidłowo przyporządkowuje go do odpowiedniego przedmiotu;
- Wykonuje pracę plastyczną równocześnie z instrukcja słowną – „rysowany wierszyk”;
- Przestrzega przyjętych społecznie i akceptowanych norm postępowania;
- Bierze udział w zabawach ruchowych przy muzyce o charakterze integracyjnym;
- Śpiewa piosenkę o zdrowiu „Hymn zdrowych dzieciaków”;
Właściwie zachowuje się w trakcie zajęcia z zaproszonymi gośćmi

Metody pracy:
- słowna, czynna, zadań do wykonania;
- metoda pedagogiki zabawy;
- metoda odimiennej nauki czytania dr I.Majchrzak;
- metoda zdobywania sprawności wg C.Freineta;

Formy pracy:
- zespołowa;
- indywidualna;

Pomoce:
muzyka na CD do zabaw integracyjnych (pedagogika zabawy), wiersz B. Lewandowskiej pt.: „Na zdrowie”, kontrakt dotyczący sprawności ‘zdrowy przedszkolak” wg koncepcji C.Freineta, wizytówki z imionami dzieci, rysowany wierszyk pt.: „Jabłuszko” wg E.Sujeckiej, czerwona i zielona kredka, pytania i zagadki na temat zdrowia, kartoniki     z napisami: „TAK” i „NIE", kartoniki z cyframi, emblematy ząbków, obrazi przedstawiające  zdrowe i szkodliwe pokarmy, tablica z punktacją, płyta CD z utworem „Hymn zdrowych dzieciaków”, laurki wykonane wcześniej przez dzieci.

Przebieg zajęć:

1. Przywitanie się z dziećmi piosenką: „Wszyscy są, witam was…” (pedagogika zabawy)

„Wszyscy są, witam was, zaczynamy już czas.
Jestem ja, jesteś ty to jesteśmy my!”

Dzieci ustawione są w kole, w parach, śpiewają tekst powitania i klaszczą w dłonie partnera. Na słowa:
TY – pokazywanie partnera,
JA – pokazywanie siebie,
MY – obrót i przejście  do następnego partnera.

2. Przywitanie zaproszonych gości.
3. Zapoznanie dzieci z utworem B.Lewandowskiej pt.: „Na zdrowie” i przedstawienie tematu zajęcia.

Twoje uwagi i pomysły

Dodane komentarze (1)

Tagi