Zdrowe menu dla przedszkolaka

Zdrowe menu dla przedszkolaka
Drukuj Skomentuj

Prawidłowe żywienie dzieci jest ważne nie tylko dla ich zdrowia. Jeżeli maluch je pełnowartościowe posiłki, poprawia się jego samopoczucie a nauka jest bardziej efektywna. Warto więc zaplanować zdrowe menu dla przedszkolaka!

Prawidłowe żywienie dzieci jest bardzo ważną kwestią - przedszkolaki powinny dostawać pełnowartościowe, bogate w składniki odżywcze i smaczne posiłki. Jednak rodzicom nie zawsze udaje się namówić swoje pociechy do spróbowania. Najlepszym sposobem, aby maluchy chciały jeść zdrowe potrawy jest zaangażowanie w ich przygotowanie!

 

Prawidłowe żywienie dzieci

 

Zdrowe menu dla przedszkolaka nie może pomijać żadnego posiłku! Dzieci muszą jeść śniadania, obiady i kolacje. To co maluch zje rano powinno dawać mu energię na kilka godzin. Zatem raz na zawsze należy wyeliminować słodkie płatki śniadaniowe z dziecięcego jadłospisu!

Jak wpoić dzieciom zasady dobrego zachowania przy stole? Zobacz: Savoir vivre w zdrowym stylu życia

 

Na śniadanie najlepiej podać kanapkę z pełnoziarnistego pieczywa z dodatkiem chudej wędliny, świeżych warzyw lub twarożku. Oprócz tego sprawdzają się również koktajle na bazie jogurtu naturalnego czy mleka z owocami albo warzywami, które sami przygotujemy. Jeśli chcemy podać sok, niech napój będzie świeżo wyciskany, bez dodatku cukru.

 

Z kolei na obiad warto podawać produkty, które są bogate w węglowodany - różnego rodzaju kasze, makarony czy ryż. Do tego chude mięso albo ryba oraz oczywiście warzywa. Aby nie popadać w rutynę, warto serwować różnego rodzaju placuszki, naleśniki czy pierogi. Odpowiednio przygotowane będą pełnowartościowe i zdrowe. Także ten posiłek też powinien być urozmaicony, dlatego warto zadbać o jego atrakcyjną oprawę i kolory.

 

Kolacja jest równie ważna co pozostałe posiłki w ciągu dnia, jednak nie powinna być zbyt obfita. Tutaj również sprawdzą się wesołe kanapki, lekki omlet czy zdrowe pasty.

 

Zdrowe przekąski

 

Oprócz trzech głównych posiłków w menu przedszkolaka powinny znaleźć się również przekąski. Zadbajmy, aby nie były one czekoladowe i słodkie, ale bogate w witaminy. Zatem w jadłospisie malucha należy uwzględnić warzywa, owoce, mleko i jego przetwory, które można podawać w dowolnej formie. Zasada jest jedna - ma być kolorowo, wesoło i zdrowo!

Naucz malucha zachowań prozdrowotnych! Zobacz propozycje zabaw i scenraiuszy zajęć, wejdź: Zdrowie i zdrowe odżywianie

 

Aby nauczyć dziecko racjonalnego odżywiania, także rodzice powinni dawać dobry przykład. To od nich maluch nauczy się jak zdrowo jeść i aktywnie spędzać czas!

Filmy

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi