Zdrowy sen przedszkolaka

Zdrowy sen przedszkolaka
Drukuj Skomentuj

Regularny i odpowiednio długi sen jest dziecku bardzo potrzebny. Wyspany maluch jest zdrowy, wesoły, pełny energii. Co jeśli jednak nasz przedszkolak ma problem z przespaniem całej nocy? Sprawdźmy jak zadbać o zdrowy sen dziecka.

Po co dziecku sen?

 

U dziecka pojawiają się dwie fazy snu. Kiedy maluch zasypia po raz pierwszy wchodzi w fazę REM, podczas której porządkuje on informacje, które zdobył w ciągu dnia. Umacniają się połączenia nerwowe, przybywa nowych, poprawiają się zdolności zapamiętywania i kojarzenia. W fazie tej rodzice u dziecka zauważają drgania jego ciała, marszczenie brwi i migotanie powiek. Pozostała część snu to faza NERM - tzw. sen cichy. W tej fazie wzmacnia się system odpornościowy, tkanki regenerują się szybciej oraz przede wszsytkim w fazie snu głębokiego wydziela się w organiźmie hormon wzrostu. Podczas snu wytwarzany on jest w największych ilościach. Dziecko powinno spać minimum 10 godzin, gdy śpi mniej jest niewyspane, rozdrażnione i zmęczone.

 

Ile snu potrzeba dziecku?

 

Każde dziecko jest inne, jedno potrzebuje więcej, inne mniej snu. Sprawdźmy jak wyglądają ogólne normy wskazujące na odpowiednią ilość snu dziecka.

 

Dzieci 1 - 2 lata

Maluchy w nocy śpią od 10 do 12 godzin. Popołudniu wystarcza im jedna drzemka trwająca około 1 - 2 godzin.

 

Dzieci 2 - 4 lata

Dziecko przesypia około 12 godzin na dobę, a jego popołudniowa drzemka nie przekracza 2 godzin. Często dzieci w tym wieku rezygnują jednak już z drzemki dziennej.

 

Dzieci 4 - 6 lat

Dziecko śpi około 11 - 12 godzin. Niektórym z nich w zupełności wystarcza jednak ośmiogodziny sen i nie potrzebują one już drzemki dziennej

 

 

Sposoby ułatwiające zasypianie

 

Często dziecko nie chce samo pójść spać i mimo naszych próśb i późnej godziny, dla malucha ważniejsza jest zabawa i wygłupy. Co zrobić, by nasze dziecko spokojnie zasypiało, a rano wstawało radosne i wypoczęte?

 

Stała pora zasypiania i wstawania

Ważne jest, aby przyzwyczaić dziecko do określonej godziny zasypiania i wstawania. Codziennie o tej samej porze powinny odbywać się także drzemki. Regularność pozwala uporządkować dzień, dziecko wie, kiedy jest czas na daną czynność.

 

Komfort

Czysta pościel, wygodna piżama, pluszowy miś, lampa w zasięgu ręki. Zadbajmy o to, aby naszemu dziecku spało się wygodnie i bezpiecznie.

 

Wyciszanie 

Przed snem ogranicznym dziecku ilość podawanych pokarmów i płynów. Kolacja powinna być sycąca, ale lekka. Dziecko nie powinno pić herbaty czy innych napojów pobudzających typu cola. Wieczorem zgaśmy światło, przyciszmy telewizor - pozwoli  to stopniowo wyciszyć malucha przed snem.

 

Porządkowanie otoczenia

Przed snem posprzątajmy bałagan w pokoju dziecka. Sypialnia malucha powinna być czysta, przytulna i uporządkowana. Zadbajmy także o wcześniejsze wywietrzenie pokoju.

 

Zachcianki przed snem

Każdy z nas zna dziecięce sposoby na odkładanie momentu pójścia do łóżka. Zadbajmy o to, aby wszystkie sprawy dziecko załatwiło przed snem. Ustalmy również wcześniej długość czytania bajek.

 

Chwile z rodzicem

Wieczorne przytulanie i czytanie bajek to doskonały moment na spędzenie chwil z naszym dzieckiem. Pamiętajmy o tym, że maluchy potrzebują bliskoći i czułości. Ważny jest czas, który spędzamy z dzieckiem tylko we dwoje.

 

Co utrudnia zasypianie?


Nadmiar wrażeń

Po intensywnym, pełnym emocji dniu dziecku ciężko zasnąć. Warto na długo przed zaśnięciem porozmawiać z maluchem o mijającym pełnym wrażeń dniu.


Zbyt długie drzemki

Ile czasu powinna trwać drzemka? Mniej więcej godzinę. Gdy nasz maluch w ciągu dnia śpi zbyt długo - obudźmy go.


Zmęczenie

Zdarza się, iż wysiłek i nadmiar emocji utrudniają zaśnięcie dziecka.

 

Strach przed zaśnięciem

Dzieci boją się, że gdy zasną przegapią coś ważnego. Poprośmy malucha, by chwilę poleżało i obiecajmy mu, że wrócimy do niego za jakiś czas. Gdy wracamy dziecko przeważnie smacznie już śpi. W razie koszmarów nocnych zadabajmy, by maluch miał zawsze przy sobie ulubiony przemiot: może to być ulubiona zabawka, odtwarzacz płyt CD, radio lub latarka.

 

W przypadku dzieci, które śpią za krótko istnieje ryzyko wystąpienia objawów typowych dla ADHD. Niewyspane dzieci są mniej skupione, bardziej pobudzone i nerwowe. Dbajmy więc o zdrowy sen dziecka, który zapewni mu energię oraz prawidłowe funkcjonwanie następnego dnia.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi