Żegnaj Marzanno, zimowa panno - scenariusz zajęć w grupie dzieci 5-6 letnich

Żegnaj Marzanno, zimowa panno - scenariusz zajęć w grupie dzieci 5-6 letnich
3.2
6 ocen
Oceń

Scenariusz zajęć przeprowadzonych w dniu 21.03.2011 r. w grupie dzieci 5-6 letnich.

Cykl zajęć: „Poznajemy nasz region”

Blok tematyczny: „Poznajemy tradycje i obrzędy ludowe”

Cele ogólne:

  • zapoznanie z dawnymi obrzędami ludowymi – topienie Marzanny,
  • zapoznanie dzieci z tradycyjnym sposobem wykonania kukły Marzanny,
  • zapoznanie dzieci z wierszem „Marcowy deszczyk”,
  • bogacenie czynnego i biernego słownika dzieci,
  • wdrażanie do wypowiadania się całymi zdaniami,
  • wdrażanie dzieci do kulturalnego zachowania podczas zajęć i spaceru.


Cele operacyjne (dziecko):

  • potrafi wymienić obrzędy ludowe z nadejściem wiosny,
  • potrafi zrobić kukłę Marzanny wg. własnego pomysłu,
  • potrafi wypowiadać się na dany temat,
  • potrafi budować całe zdania,
  • potrafi śpiewać i bawić się do piosenki,
  • potrafi malować farbą klejową,
  • przestrzega umów ustalonych z nauczycielką.


Przebieg zajęć:
1.Zapoznanie z wierszem „Marcowy deszczyk” i krótka rozmowa na jego temat.

Marcowy deszczyk
Lecą krople na ulicę,
moczą ludzi głowy.
Dzieci taki deszczyk lubią,
Bo to deszcz marcowy.
Leci kropla jedna, druga-
dzieciom jest radośnie,
bo po deszczu, po marcowym
wszystko szybciej rośnie.
Więc biegają po kałużach:
chcą już być dorosłe
i o deszczyk czarodziejski
proszą Panią Wiosnę.

G.Małkowska

  • O kim był wiersz?
  • O jakiej porze roku opowiada wiersz?
  • Co się dzieje z przyrodą, gdy nadchodzi wiosna?


2. Rozmowa na temat tradycji i obrzędów ludowych związanych z nadejściem wiosny.

3. Zapoznanie dzieci z wykonaniem kukły Marzanny wg. miejscowych tradycji.

4. Wykonanie przez dzieci kukły Marzanny wg. ich własnego pomysłu – wykorzystanie bibuły, kleju, nożyczek, plasteliny, flamastrów, patyków, kredek (praca w grupach).

5. Wyprowadzenie Marzanny z przedszkola przy wtórze piosenki „Kle, kle  boćku”.

  • dział w uroczystości topienia Marzanny,
  • „Gaik” - przywitanie wiosny; zabawa ruchowa do piosenki „Gaiczek zielony”.


6. Powrót do przedszkola.

7. Malowanie farbą klejową na temat Marzanny – wydrapywanie dodatkowych efektów w mokrej klejówce - zwracanie uwagi na estetykę wykonywanych prac.

8. Ocena i zorganizowanie wystawy prac dzieci w sali zajęć.

Autor: Elżbieta Kowal

Twoje uwagi i pomysły

Dodane komentarze (2)

Tagi