Zimowa przygoda - scenariusz zajęć rewalidacyjnych

Zimowa przygoda - scenariusz zajęć rewalidacyjnych
Oceń

ZADANIE: z podstawy programowej 
Tworzenie warunków umożliwiających bezpieczną, samodzielną eksplorację elementów techniki w otoczeniu, konstruowania, majsterkowania, planowania i podejmowania intencjonalnego działania, prezentowania wytworów swojej pracy.

 

CELE OGÓLNE:


   1. Wspieranie rozwoju kompetencji językowych i komunikacyjnych – rozwijanie fluencji słownej, poszerzanie zasobu słownictwa oraz poprawa umiejętności budowania zdań i narracji.
   2. Stymulowanie funkcji motorycznych – wzmacnianie koordynacji ruchowej, zwłaszcza lewej strony ciała, oraz rozwijanie motoryki małej i dużej.
   3.  Rozwijanie percepcji i integracji sensorycznej – ćwiczenie koncentracji, uwagi słuchowej i wzrokowej poprzez różnorodne bodźce sensoryczne

 

CELE OPERACYJNE: dziecko:


- potrafi wymienić i opisać słowa związanych z zimą oraz układa krótką wypowiedź na temat zimowych obrazków.
- angażuje prawą stronę ciała w ćwiczenia ruchowe poprzez rzucanie i chwytanie i przechodzenie przez tor przeszkód
- potrafi wykonać ćwiczenia wspierające percepcję sensoryczną; rozpoznaje i nazywa tekstury śniegu, powtarza rytmy dźwiękowe

 

FORMA ORGANIZACYJNA: 


   • Indywidualna -  jednolita

 

FORMA EDUKACYJNA


   • Zajęcia indywidualne

 

METODY:


   • Słowna: rozmowa, objaśnienia
   • Czynna: zadania stawiane do wykonania
   • Oglądowa: obserwacja, pokaz

 

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: 


Obrazki związane z zimą, papierowe kulki, rozsypanki wyrazowe, poduszki, materac, panele sensoryczne, taca, mąka.

 

PRZEBIEG:


   1. Powitanie i wprowadzenie - pedagog wita dziecko. Wprowadza je do tematu zajęć, omawia cele i opowiada co będą robić na zajęciach.


   2. „Zimowe skojarzenia” – dziewczynka losuje obrazki związane z zimą (np. bałwan, sanki, rękawiczki) i nazywa je, a następnie wymienia jak najwięcej słów kojarzących się z danym obrazkiem, wspierając fluencję słowną.


   3. „Śnieżna gimnastyka” – ćwiczenia ruchowe angażujące prawą stronę ciała w większym stopniu (np. rzucanie „śnieżkami” – kulkami z papieru, chwytanie ich lewą ręką, podnoszenie nóg naprzemiennie w rytm muzyki), wspomagające równowagę i koordynację.


   4. „Lodowe sylaby” – układanie wyrazów z rozsypanki sylabowej (np. „lu-ty”, „sa-nki”, „ku-ra” – do „kura w śniegu” jako zabawa w dopasowywanie). Dodatkowo dziewczynka klaszcze i tupie w rytm wypowiadanych sylab, angażując prawą stronę ciała.


   5. „Zimowy tor przeszkód” – przejście przez tor inspirowany zimą (np. skakanie przez „zaspę” – poduszki, przechodzenie po „lodzie” – śliska mata), z naciskiem na ruchy angażujące prawą stronę ciała.


   6. „Zimowe rysowanie” – dziewczynka rysuje palcem po rozsypanej mące zimowe wzory (np. płatek śniegu, bałwana), używając prawą i lewą dłoń, co wspomaga motorykę małą i czucie dotykowe.


   7. Podsumowanie i pożegnanie – pedagog pyta co najbardziej podobało się dziewczynce i co zapamiętała z zajęć. Dziękuje za udział w zajęciach.

 

Autorka: Paulina Ryszkiewicz

Twoje uwagi i pomysły

Tagi