Zimowa troska o ptaki

Zimowa troska o ptaki

Zima jak wiadomo ma swoje surowe prawa. W tym okresie szczególnie odczuwają to zwierzęta leśne, małe, duże, skaczące i latające. Wraz z pojawieniem się pierwszych płatków śniegu w przedszkolu na parapetach zaczęły gromadzić się ptaszki. Sześciolatki z Przedszkola nr 12 w Koszalinie, wiedziały, że jest to sygnał aby pomóc ptakom w zdobywaniu pokarmu.

„Zimowa troska o ptaki”

„Zimowe płatki śniegu lecą jak lawina
Doskonale wiemy, że nikt ich nie powstrzyma!
Już w koło zima sroga, biała
Przy naszych domach zaparkowała!
Człowiek wygodny z dobrego się nie ruszy
A głodna ptaszyna swój żołądek suszy!
Dzieciaki z paniami gorące serca mają
Wszystkie ptaki  z podwórka zawsze dokarmiają!”

Dzieci z pomocą Pań i rodziców zgromadziły potrzebne produkty tj. ziarna pszenicy, kukurydzy, słonecznika, orzeszków i słoninkę. Wszystkie składniki zostały dokładnie wymieszane, uformowane w niewielkie kolby i zabezpieczone siatką.

Po obfitym obiedzie sześciolatki ubrane w ciepłe kurtki, wyszły do ogrodu i zawiesiły ptasie smakołyki na niewysokim krzewie. Mimo szczypiącego mrozu dzieci obserwowały zlatujące się zewsząd ptaszki, które z wielkim zapałem dziobały pożywienie. Cały krzak trząsł się jakby był żywy. Radości i zachwytu z dobrze wykonanego zadania nie było końca. Po powrocie do przedszkola dzieci dyskutowały o konieczności dbania o ptaszki przez całą zimę. Ustaliły dyżury sprawdzania i uzupełniania ilości jedzenia w „Ptasiej stołówce”.

Na pamiątkę dzieci wykonały pracę plastyczną. Namalowały farbami prace o dokarmianiu zwierząt. Z pięknie wykonanych dzieł zorganizowały wystawę dla rodziców, a jedna z prac została zgłoszona do międzyprzedszkolnego konkursu pt. „Dbam zimą o ptaki.”
Nas nauczycielki bardzo cieszy fakt, że dzieci mają tak wysokie poczucie odpowiedzialności nie tylko za siebie, ale i za przyrodę. Myślą o innych, słabszych, małych i zależnych od innych. Z zaangażowaniem niosą bezinteresowną i spontaniczną pomoc!

Dla wszystkich, którzy chcą pomagać ptaszkom w porze zimowej,  podajemy prosty przepis na kolby:
„Do miski  włóż 250g słoniny i poczekaj, aż stanie się miękka. Dodaj około 200g rodzynek, niesolonych orzeszków ziemnych oraz ziaren dla ptaszków. Bardzo dokładnie wymieszaj wszystkie składniki. Uformuj kulkę lub owal i przechowaj w lodówce do momentu stwardnienia. Kulę włóż do plastikowej siatki i powieś na sznurku w docelowym miejscu.”

Szczególnie polecam osobom, które uwielbiają obserwować przyrodę z ukrycia! Daję gwarancję, że uśmiech długo będzie gościł na Waszych buziach!

Nauczycielki Przedszkola nr 12 w Koszalinie:  Monika Szałajko i Agata Kaczmarek

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi