Zimowe igrzyska olimpijskie - scenariusz zajęć dla dzieci w przedszkolu

METODY wg. M. Kwiatkowskiej:
a) metody czynne: metoda zadań stawianych dziecku,
b) metody oglądowe: udostępnianie sztuki, obserwacja i pokaz,
c) metody słowne: rozmowy, zagadki, instrukcje, objaśnienie.
FORMY PRACY:
- praca indywidualna
- praca zbiorowa
CELE GŁÓWNE:
- rozwijanie analizy słuchowej,
- doskonalenie motoryki małej,
- pogłębianie wiedzy na temat sportów zimowych,
- kształtowanie umiejętności klasyfikacji,
- kształtowanie umiejętności uważnego słuchania.
CELE OPERACYJNE:
Dziecko:
- słucha czytanego przez nauczyciela tekstu,
- odpowiada na zadane pytania,
- dzieli na sylaby wyrazy łyżwy, narty, sanki,
- przyporządkowuje element do danego zbioru,
- wymienia sporty zimowe,
- rozwiązuje zagadki słowne.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: podkład muzyczny do piosenki „Wszyscy są, witam was”, obrazki przedstawiające dyscypliny sportowe, obrazek przedstawiający flagę i znicz olimpijski, wiersz pt. „Olimpiada” S. Kominek, podkład muzyczny do piosenki „Sporty zimowe”, zagadki, patyczki do uszu, wydruk flagi olimpijskiej.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. „Wszyscy są witam was” – powitanka
2. „Olimpiada” – słuchanie wiersza S. Kominek i rozmowa kierowana na temat jego treści
„Olimpiada”
Już zapłonął olimpijski znicz,
już zawisła olimpijska flaga,
i już jeden olimpijczyk z drugim
w różnych dyscyplinach się zmaga.
Jedni mkną na nartach pomiędzy tyczkami,
drudzy zjeżdżają na sankach wąskimi rynnami,
tamci pięknie tańczą na lodowej tafli,
inni skaczą i lecą na nartach jak ptaki.
Wszystkim kibicujemy, wszystkich podziwiamy
No, a za Polaków mocno kciuki trzymamy!!
Pytania do tekstu:
a) Jakie mamy symbole (znaki) igrzysk olimpijskich?
b) Co jest symbolem rozpoczęcia igrzysk olimpijskich?
c) Czy wiecie jak wygląda olimpijska flaga? Ile jest na niej kół?
d) Jakie zimowe dyscypliny zostały przedstawione w wierszu?
e) Za kogo mocno trzymamy kciuki?
3. „Na zimowej olimpiadzie” – zabawa ruchowo-naśladowcza
Dzieci maszerują po kole w rytm dźwięków tamburyna. Na komendę nauczyciela: jedziemy na sankach – dzieci kucają i w tej pozycji próbują się poruszać do przodu; skaczemy na nartach – dzieci obracają się do środka koła, schylają się, biorą zamach i podskakują najwyżej jak potrafią; jedziemy na łyżwach: udają jazdę na łyżwach.
4. „Zimowe dyscypliny sportowe” – zagadki słowne
Dzieci siedzą wraz z nauczycielem w kole. Nauczyciel czyta zagadki. Zadaniem dzieci jest podać poprawną odpowiedz, a następnie ją przesylabizować. Po wykonanym zadaniu nauczyciel kładzie obrazek z sprzętem sportowym na dywanie.
Zagadki:
a) Wszystkie pojazdy na świecie
muszą mieć koła, jak wiecie.
A te, nie mają ich wcale!
I zimą jeździ się na nich wspaniale. (sanki)
b) Szybko po lodzie niosą nas one, obie zamiast butów do nóg przyczepione. (łyżwy)
c) Dwa kije, dwie deseczki
i jedziemy już z góreczki. (narty)
5. „Karty obrazkowe” – zabawa dydaktyczna
Nauczyciel kładzie na dywanie karty obrazkiem do dołu i po kolei zaprasza dzieci do odkrywania kart i nazywania danego sporu. Nauczyciel tłumaczy nieznane dyscypliny sportowe.
6. „Sporty zimowe” – zabawa ruchowa do piosenki
Sport to zdrowie! – woła zima.
Nic nas w domu nie zatrzyma. (machanie palcem „nie”)
Choć mróz szczypie w uszy, aj, aj, aj, (zatykanie uszu)
Nura w zaspę śniegu daj! x2 (wyskok w górę i przykucnięcie)
Gdy na stoku szlak przetarty