Zimowe spotkanie na leśnej polanie: scenariusz zajęć dla 3-latków

Rozwijanie aktywności dzieci w czasie opowiadania historyjki obrazkowej.
Temat: Zimowe spotkanie na leśnej polanie
Grupa - dzieci trzyletnie
Cele ogólne:
- rozwijanie myślenia przyczynowo-skutkowego;
- kształtowanie umiejętności wypowiadania się na określony temat i próby układania zakończenia historyjki i nadania jej tytułu;
- dostrzeganie stałego następstwa dnia i nocy;
- doskonalenie umiejętności reagowania ruchem na umowny sygnał;
- rozwijanie wrażliwości słuchowej i umiejętności ekspresji ruchowej do muzyki;
- utrwalenie nazw zwierząt leśnych i ptaków zimujących w naszym kraju;
- doskonalenie liczenia w zakresie 3;
- rozwijanie sprawności grafomotorycznej.
Cele operacyjne (dzieci potrafią):
- wykryć związki przyczynowo - skutkowe między obrazkami;
- tworzyć własne zakończenie historyjki obrazkowej;
- wymyśleć tytuł opowiadania zilustrowanego na obrazkach;
- podejmować zabawy w grupie;
- śpiewać piosenki;
- ilustrować ruchem piosenki;
- reagować ruchem na umówiony sygnał;
- wymienić nazwy zwierząt leśnych i ptaków zimujących w naszym kraju;
- dostrzec następstwo dni i nocy;
- kolorować obrazki;
- liczyć w zakresie 3;
Metody pracy:
- słowna: objaśnienia, instrukcje, rozmowa;
- czynna: zadania stawiane dzieciom do wykonania, zabawy
- orientacyjno – porządkowe.
Formy pracy:
- z całą grupą;
- indywidualne.
Pomoce dydaktyczne: zielone szarfy, tamburyno, CD z piosenkami, odtwarzacz CD, obrazki do opowiadania, tekst opowiadania, kredki, kolorowankę przedstawiającą leśniczego.
Przebieg zajęć:
1. Zabawa ruchowa „Słoneczko i księżyc” - „Słoneczka”, dzieci poruszają się po dywanie na paluszkach, na hasło 'księżyc' siadają na dywanie, zajmując swoje miejsce.
2. Zabawa orientacyjno-porządkowa „Dzieci w lesie” - podział dzieci na dwie grupy: jedna to drzewa (mają zielone szarfy), druga - dzieci. Dzieci biegają po lesie, omijając drzewa, w rytmie wystukiwanym na tamburynie. Podczas przerwy w grze przykucają za pobliskim drzewem.
3. Inscenizacja ruchowa do piosenki pt. „Tak się zachmurzyło”.
4. Ilustrowanie przez dzieci opowiadania za pomocą obrazków:
- rozmowa z dziećmi na temat zwierząt i ptaków występujących w opowiadaniu;
- wspólne ustalenie przez dzieci celu spotkania zwierząt na leśnej polanie - (dzieci dochodzą do wniosku, że zwierzęta i ptaki szukały pożywienia);
- wyjaśnienie obecności leśniczego i konieczności dokarmiania zwierząt w okresie zimowym;
- dostrzeganie następstwa dni i nocy;
- nadanie historyjce tytułu według własnego pomysłu dzieci.
5. Zabawa muzyczno-ruchowa ze śpiewem pt.”Niedźwiedź” - dziecko-niedźwiedź chodzi na czworakach w środku koła, pozostałe dzieci śpiewają piosenkę i wykonują odpowiednie gesty do słów piosenki.
6. Kolorowanie kredkami obrazka przedstawiającego leśniczego.
Autor: mgr Agnieszka Myśliwy