Zimowe ubranie drzewa - scenariusz zajęć dydaktycznych w grupie trzylatków
Jesteś nauczycielem wychowania przedszkolnego? Przygotowałeś scenariusz zajęć i chcesz podzielić się nim z innymi? Dajemy Ci taką możliwość!
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!

3.0
1 ocena
Komentarze (0)
Cele ogólne:
- wdrażanie do uczestnictwa we wspólnych zabawach;
- zachęcanie do wypowiedzi na forum grupy;
- rozwijanie umiejętności liczenia;
- kształcenie sprawności manualnych rąk i wyobraźni twórczej dzieci.
Cele operacyjne:
Dziecko:
- uważnie słucha tekstów literackich;
- odpowiada na pytania N.;
- poszerza swe zainteresowania światem przyrody;
- doskonali sprawność ruchową;
- reaguje odpowiednią postawą na zmiany w akompaniamencie;
- ćwiczy wyobraźnie i motorykę;
- integruje się we wspólnej zabawie;
- uczestniczy w ćwiczeniach oddechowych;
- liczy w dostępnym zakresie;
- porównuje liczebność zbiorów poprzez dobieranie elementów w pary;
- rozumie pojęcie para;
- rozumie określenie tyle samo;
- wykonuje ćwiczenia przygotowujące do pisania;
- poszerza doświadczenie plastyczne;
- stara się ukończyć pracę;
- współpracuje z innymi dziećmi podczas zabaw;
- doskonali koordynację wzrokowo-ruchową.
Metody:
- słowna – polecenia, objaśnienia do zadań;
- czynna – zadań stawianych do wykonania;
- oglądowa – papierowe zwierzęta do inscenizacji, papierowe płatki śniegu;
- aktywizująca – wykonanie pracy plastyczno-technicznej.
Formy:
- indywidualna
- zespołowa
- zbiorowa.
Środki dydaktyczne:
- kulki z waty, bębenek, bezlistne drzewo wykonane z gałęzi lub kartonu i gazet, papierowe zwierzęta do inscenizacji (wiewiórka, jeż, niedźwiedź), związane paski białej krepiny, szeleszcząca folia, papierowe śnieżynki, W1s.22, biała farba, pędzle, kubki z wodą, magnetofon, płyta CD-utwór Roberta Schumanna „O dalekiej krainie”, biała bibuła, chusta animacyjna, suche gałązki, klej.
Przebieg zajęć:
1. Zabawy dowolne w kącikach zainteresowań.
2. Praca indywidualna z dziećmi.
3. „Powitanka”. Dzieci stoją w kole. Przy wersie drugim podskakują, a przy czwartym machają do siebie na powitanie.
Na powitanie wszyscy razem:
Hip, hip, hura! (x3).
Z całego serca pełnym gazem:
Witamy was! (x3).
4. „Śniegowe płatki” – ćwiczenia oddechowe. Dzieci zdmuchują z dłoni kulki z waty – wdech nosem, wydech ustami.
5. „Sopelki” – zabawa orientacyjno-porządkowa. Dzieci biegają w tempie podanym na bębenku. Na sygnał zatrzymują się i nieruchomieją jak lodowe sopelki. Po chwili stania biegną dalej. Kształtowanie codziennych nawyków higienicznych po zabawie i przed posiłkami.
6. Zaprezentowanie przez N. inscenizacji „Wiatr i zima”. Dzieci siedzą na dywanie. Przed sobą mają bezlistne drzewo. N. prezentuje inscenizację. Poruszając szeleszczącą folią, imituje podmuchy i świst wiatru. Powiewając zaś paskami białej krepiny – naśladuje padający śnieg.
Nauczycielka: Pewnej mroźnej nocy przyszła do lasu zima. Słyszy, a tu wiatr śpiewa swoją kołysankę. (Nauczycielka potrząsa folią).
Wiatr: Całą noc świszczę, gwiżdżę i dmucham. Ale czy ktoś mnie słucha?
Zima: Daj spokój, wietrze. Las przecież śpi podczas zimy, tak już jest na świecie. Potrzeba mu tylko ubrania. Zaraz posypię śniegiem i ubiorę drzewa w zimowe szaty. (Nauczycielka macha paskami białej krepiny).
Wiatr: I komu będę teraz śpiewał kołysanki?
Nauczycielka: Wiatr ucichł, a zima sypała śniegiem na drzewa, krzewy, trawy, na mysie norki i zajęcze kotlinki. Zwierzęta nie bały się zimy. Były do niej przygotowane, bo miały ciepłe futerka. Ruda wiewiórka zgromadziła w swojej dziupli zapas orzechów. A niektóre zwierzęta, w tym jeż i niedźwiedź, zapadły w sen. Śpią i odpoczywają tak jak drzewo.