Żłobek - co trzeba o nim wiedzieć?

Żłobek - co trzeba o nim wiedzieć?
Drukuj Skomentuj

Wielu rodziców obawia się zapisania swojej opieki do żłobka. W Polsce wciąż wiele osób uważa, że nie jest to odpowiednie miejsce dla maluchów. Ale czy na pewno? Poniżej przedstawiamy najważniejsze fakty o polskich żłobkach.

„Żłobek to ciągłe choroby!”


Niestety, w wielu przypadkach takie komentarze są prawdą, a nie fikcją. W żłobkach dzieci bardzo często chorują, wymieniając się infekcjami podczas zabawy. Chorego dziecka nie powinno się również prowadzić do żłobka, więc ciężar znalezienia zastępczej opieki spada w takich sytuacjach na rodziców.

 

Pierwsze dni w żłobku są trudne


To żadna nowość. Wiele dzieci w nowym otoczeniu nie radzi sobie z szybką adaptacją. Nie warto się jednak zniechęcać -  z czasem będzie lepiej. Należy jednak przygotować się na płacz, agresję i inne zachowania dziecka, które nie będą zbyt przyjemne.

 

Sprawdź również: Babcia, opiekunka, a może żłobek - co wybrać?

 

Ubezpieczenie w żłobku


Ubezpieczenie dziecka w żłobku nie jest obowiązkowe, jednak warto je opłacić. Towarzystwa ubezpieczeniowe zazwyczaj oferują rodzicom specjalne opcje ubezpieczenia dzieci.

 

Karmienie piersią a żłobek


Nie musisz rezygnować z karmienia piersią, by oddać dziecko do żłobka. Zaczniesz po prostu karmić rzadziej, a z czasem wyeliminujesz mleko z diety dziecka całkowicie.

 

Ubrania do żłobka


Wcale nie musisz ubierać dziecka do żłobka w najlepsze ubrania. Tutaj jest czas na zabawę, naukę, a co za tym idzie – wieczne brudzenie się. Warto więc mieć w pogotowiu kilka kompletów ubrań na takie okazje.

 

Czytaj również: Edukacja przedszkolna pomocna w dorosłym życiu?

 

Błyskawiczny rozwój dziecka


Dziecko, które przebywa w żłobku ze swoimi rówieśnikami, natychmiast zacznie się uczyć i poznawać nowe rzeczy. Nie bądź więc zaskoczonym tym, co twoje dziecko przyniesie ze żłobka. Możesz być pewien, że jego umiejętności komunikacji szybko się poprawią.

 

Sprawdź także: Nauczanie dwujęzyczne - dlaczego warto je wybrać?

 

Przebieraj w żłobkach


Nie musisz wysyłać dziecka do pierwszego lepszego żłobka. Zrób wcześniej rozeznanie, zapoznaj się z opiniami innych rodziców i wybierz najlepszą placówkę dla twojego maluszka.

 

Komunikacja z nauczycielami


Nie bój się rozmawiać z nauczycielami w żłobku. Jasna komunikacja sprawi, że unikniecie niedopowiedzeń i problemów.

 

 

 

Autor: Izabela Nestioruk

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!