Zmarznięte wróbelki - scenariusz zabaw ruchowych w grupie 3-latków

ZESTAW ZABAW RUCHOWYCH
Z ELEMENTAMI ĆWICZEŃ GIMNASTYCZNYCH
Grupa: 3-latki
Data: 23.01.2014 r.
Temat: Zmarznięte wróbelki
Cel główny: kształtowanie sprawności ruchowej dzieci, doskonalenie umiejętności utrzymywania równowagi.
Cele szczegółowe – dziecko:
- potrafi utrzymać równowagę omijając przeszkody płaskie,
- tara się utrzymać równowagę zmieniając bardzo powoli pozycję ciała ze średniej do wysokiej,
- naśladuje ruchem sposób poruszania się znanych zwierząt,
- reaguje zmianą ruchu na proste sygnały dźwiękowe.
Treści programowe: „Kalendarz Przedszkolaka”. Program wychowania przedszkolnego. Elżbieta Tokarska, Jolanta Kopała; Wyd. Szkolne PWN; Warszawa 2012. Podstawa programowa wychowania przedszkolnego
Obszar 1. Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci. Porozumiewanie się z dorosłymi i z dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i sytuacjach zadaniowych – kontakty i postawy społeczne:
- stara się zgodnie bawić z innymi dziećmi,
- reaguje na polecenia,
- wykazuje zainteresowanie zabawami i zajęciami organizowanymi przez nauczyciela,
- wykonuje ze zrozumieniem proste polecenia.
Obszar 5. Wychowanie zdrowotne i kształtowanie sprawności fizycznej dzieci – prawność ruchowa:
- bierze udział w organizowanych zabawach ruchowych,
- zachowuje równowagę w czasie chodzenia, biegania, podskakiwania,
- przyjmuje prawidłową pozycję w siadzie skrzyżnym.
Obszar 6. Wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne i innych:
- dostosowuje się do ustalonych reguł w zabawach ruchowych.
Obszar 8.Wychowanie przez sztukę – muzyka i śpiew, pląsy i taniec:
- reaguje zmianą ruchu na proste sygnały dźwiękowe.
Formy: indywidualna, zbiorowa.
Metody: podające (opis, wyjaśnienia), praktyczne (pokaz, ćwiczenia), zabawowa (zawierająca w sobie formy naśladowczą i zadaniową).
Środki dydaktyczne: krążek dla każdego dziecka, bębenek.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
I Część wstępna:
1. Zabawa orientacyjno-porządkowa „Wróbelki do gniazd” – każde dziecko otrzymuje krążek, który symbolizuje gniazdo. Na uderzenie w bębenek wróbelki wylatują z gniazd, krążą w różne strony, naśladując w bok wyciągniętymi ramionami machanie skrzydeł. Na zapowiedź „wróbelki do gniazd” – dzieci siadają skrzyżnie w najbliższe kółko.
II Część główna”
2. Ćwiczenie dużych grup mięśniowych „Zmarznięty i wesoły wróbelek” – rozsypka. Przysiad podparty, głowa pochylona do przodu – wróbelek zmarznięty. Powolny wyprost i poruszanie rękoma wyciągniętymi w bok – wesoły wróbelek.
3. Zabawa z elementem skoku „Spłoszone wróbelki” – dzieci skaczą lekko i cicho na palcach w miejscu. Dla odpoczynku przysiadają i zbierają ziarenka stukając zgiętym palcem wskazującym o podłogę.
4. Ćwiczenie równowagi „Omiń gniazdko” – kółka rozłożone na podłodze. Dzieci-wróbelki chodzą po sali i omijają gniazdka.
III Część końcowa:
5. Ćwiczenie uspakajające – marsz po sali jedno dziecko za drugim w tempie szybkim i wolnym – kroki długie i kroki krótkie (przy dźwiękach bębenka).
6. Omówienie wykonywanych ćwiczeń.
Opracowanie: Mariola Miszczak