Zmiany w nowej ustawie żłobkowej

Zmiany w nowej ustawie żłobkowej
Drukuj Skomentuj

Uchwalona rok temu nowa ustawa żłobkowa miała ułatwić zakładanie żłobków i klubów malucha. Niestety restrykcyjne, różnie interpretowane przepisy utrudniają te inicjatywy. Obecnie planowany jest projekt wprowadzający zmiany w nowej ustawie żłobkowej. 

Serwis gazetaprawna.pl pisze, że powstawanie nowych żłobków skutecznie blokują przepisy lokalowe, sanitarne a także brak możliwości łącznia placówek. Na jesień planowane jest ukończenie projektu nowelizacji ustawy żłobkowej, regulującej kwestie barier utrudniających zakładanie klubów i żłobków oraz zatrudniania opiekunów dziennych.

 

Dowiedz się więcej o zasadach nowej ustawy żłobkowej i zobacz: Ustawa żłobkowa

Propozycje konkretnych zmian przedstawiła Fundacja Rozwoju Dzieci im. Komeńskiego. Według przeprowadzonych przez tę fundację badań, konieczne jest uelastycznienie i ujednolicenie przepisów, które dotyczą standardu sanitarnego a także ochrony przeciwpożarowej. Bywa, że te same przepisy przez różnych inspektorów sanitarnych są inaczej interpretowane, co skutecznie utrudnia otwieranie nowych placówek. Niepotrzebne jest także dokładne określanie wymiarów dziecięcych mebelków, mających znajdować się w żłobkach, jak ma to teraz miejsce.

Innym udogodnieniem, które mogłoby zwiększyć ilość miejsc opieki nad dzieckiem do lat 3 jest możliwość łączenia przedszkoli i żłobków. Obecnie podlegają one pod różne resorty. Takie rozwiązanie nie tylko stworzy więcej miejsc, ale ułatwi późniejszą adaptację malucha w nowym środowisku.

Według specjalistów  z Fundacji Rozwoju Dzieci im. Komeńskiego trzeba także doprecyzować zasady zatrudniania przez gminy opiekunów dziennych. Osoby takie opiekują się dziećmi w swoich domach - jest to alternatywa dla żłobków i klubów malucha. Mimo że to tańszy sposób zapewnienia opieki nad dzieckiem, jednak gminy go nie wykorzystują. Dzieje się tak przez skomplikowaną procedurę związaną z zatrudnieniem opiekuna dziennego. Według Fundacji Rozwoju Dzieci opiekun dzienny mógłby być rejestrowany na zasadach żłobka oraz klubu dziecięcego. Opiekun miałby sam ustalać zakres opieki nad dzieckiem z rodzicami.

Czy proponowane zmiany w ustawie żłobkowej wejdą w życie i ułatwią powstawanie nowych placówek opieki nad dzieckiem do lat 3? Przekonamy się już jesienią.

 

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi