Zmiany w zasadach rekrutacji do przedszkoli

Zmiany w zasadach rekrutacji do przedszkoli
Drukuj Skomentuj

Dziennik „Rzeczpospolita” informuje, że w grudniu ubiegłego roku prezydent złożył swój podpis pod nowelizacją ustawy o oświacie. Dla rodziców przyszłych przedszkolaków oznacza to zmiany w zasadach przyjmowania dzieci do publicznych placówek.

Podpisana w grudniu 2013 roku nowelizacja ustawy oświatowej jest odpowiedzią na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdził, iż dotychczasowe przepisy dotyczące rekrutacji do przedszkoli i szkół nie są precyzyjne.

Według nowych ustaleń pierwszeństwo w naborze do przedszkoli publicznych otrzymają dzieci mieszkańców gminy, w której mieści się placówka. Gdy chętnych do przyjęcia będzie więcej niż miejsc, o tym, kto zostanie przedszkolakiem, zadecyduje postępowanie rekrutacyjne. W pierwszej kolejności do publicznego przedszkola trafią niepełnosprawne maluchy, dzieci mające niepełnosprawnego rodzica albo rodzeństwo lub pochodzące z wielodzietnych rodzin. Nowe zasady przyjmowania dzieci do przedszkola dają również pierwszeństwo objętym pieczą zastępczą oraz wychowankom samotnych rodziców.

Dodatkowe kryteria naboru określane są bezpośrednio przez gminę. Będą to na przykład pierwszeństwo dla aktywnych zawodowo rodziców oraz wysokość dochodu. Trzeba to będzie jeszcze potwierdzić odpowiednimi dokumentami (ustala to gmina). Resort edukacji gwarantuje jednocześnie każdemu dziecku objętemu obowiązkiem przedszkolnym miejsce w przedszkolu, gdzie opłaty za dodatkowe godziny nie będą przekraczać złotówki.

Nowelizacja reguluje również kwestię zatrudniania osób nieposiadających wykształcenia pedagogicznego. Będzie to możliwe jedynie za zgodą kuratora oświaty, w przypadku specjalisty mającego prowadzić zajęcia rozwijające zainteresowania przedszkolaków.

Nowe przepisy dotyczące rekrutacji zaczną w pełni obowiązywać dopiero za dwa lata (w roku szkolnym 2016/2017). Warto jednak już teraz zapoznać się z czekającymi rodziców zmianami.

 

Zobacz więcej: www.rp.pl

Podobne artykuły

Skomentuj

Dodane komentarze (1)

  • Ola
    odpowiedz

    Super .Po prostu bardzo w porzadku jest skazanie NORMALNYCH rodzin tylko i wyłącznie na przedszkola prywatne, albo żadne. Bo to moja wina ,że wyszłam za mąż ( a nie mieszkam z ojcem dzieci i udaję samotną matkę ), nie pracuję ponieważ chciałam być z dzieckiem pierwsze lata jego życia,zamiast obcej baby , mąż zarabia przyzwoicie bo się STARA !!!!! Cudowna Polska ,mądre decyzje itp Tylko się pakować ....

Tagi