Znaczenie kolorów dla rozwoju dziecka

Znaczenie kolorów dla rozwoju dziecka
Drukuj Skomentuj

Powszechnie wiadomo, że kolory jakimi się otaczamy wpływają na nasz nastrój i samopoczucie. Okazuje się, że jeszcze większą rolę odgrywają w życiu dziecka! Barwy mają istotny wpływ na kształtowanie się psychiki maluszka.

Kolory dla dzieci jakie wybieramy, np. urządzając ich pokój mają znaczący wpływ na ich rozwój. Warto zainteresować się jakie barwy dominują w otoczeniu malucha, gdyż mają one istotne znaczenie w kształtowaniu się jego psychiki. Większość rodziców ignoruje znacznie barw w życiu dziecka, a przecież odpowiednia kolorystyka otoczenia oddziaływuje także na rozwój emocjonalny naszych pociech. Dziecko widzi świat w kolorach i nie chodzi tu tylko o odcień ścian czy zabawek, ale o emocje. Dobór barw podczas rysowania i malowania wyraża nastrój dziecka i jest sposobem na odreagowanie stresu.

Koloroterapia, czyli leczenie kolorami, potrafi skutecznie zapobiegać niektórym zaburzeniom i pomaga przywrócić równowagę organizmu. Kolory w znacznym stopniu wpływają nie tylko na nastój dziecka, ale i jego zachowanie. Odpowiednio dobrane barwy jakimi otoczony jest maluch wspomagają rozwój emocjonalny oraz wrażliwość na bodźce. Dziecko bardzo intensywnie obserwuje rzeczywistość, dlatego też warto kształtować ją w przemyślany sposób.

Zatem jakie barwy wprowadzać w świat dziecka aby świadomie wspomagać jego rozwój? Bardzo małe dzieci dobrze reagują na neutralne kolory przypominające im odcień skóry matki, czyli beż, kremowy, cielisty róż itp. Maluchy najlepiej czują się także wśród ciepłych i pogodnych barw, które rozwijają ich umysł i motywują do działania. Kolory takie jak biały, niebieski, zielony czy fioletowy - uspokajają, a żółty, czerwony i pomarańczowy - pobudzają. Należy jednak pamiętać o równowadze pomiędzy poszczególnymi barwami, gdyż zbyt dużo jaskrawego koloru może zbytnio pobudzić. Z kolei zbyt wiele czerwieni spowoduje irytację, a przesadna zieleń przygnębi.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi