Znam zasady dobrego zachowania - scenariusz zajęć
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!

Komentarze (0)
CEL OGÓLNY:
- kształtowanie postawy przestrzegania przyjętych w przedszkolu zasad
CELE SZCZEGÓŁOWE:
- poznanie zasad dobrego zachowania w przedszkolu
- zachęcanie do używania słów: proszę, dziękuję przepraszam, dzień dobry, do widzenia
- wdrażanie do wypowiadania się na tle grupy
- kształtowanie umiejętności podziału zachowania na pozytywne i negatywne
CELE OPERACYJNE – dziecko:
- potrafi stworzyć koło i usiąść po turecku
- rozpoznaje zachowania pozytywne i negatywne
- wie, jakie mogą być skutki złego zachowania
- zna zasady zachowania w grupie i zobowiązuje się ich przestrzegać
METODY:
- słowne: rozmowa, opis, charakterystyka
- oglądowe: pokaz, instrukcja
- czynne: tworzenie obrazkowego kodeksu
FORMY:
- indywidualna
- grupowa
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- obrazki do tworzenia Kodeksu Przedszkolaka
- piosenka „Małpka Fiku-Miku”
- magnetofon
- szpileczki i dwie tablice na zasady (kolor zielony i czerwony)
- opowiadanie o zachowaniu (I. Salach „Złe zachowanie”)
- ordery grzecznego przedszkolaka
I CZĘŚĆ WSTĘPNA:
1. Zaproszenie dzieci do zajęć – stworzenie koła, siadanie w siadzie skrzyżnym na dywanie. Zaprezentowanie tematyki dzisiejszych zajęć.
2. Zabawa ruchowa ze śpiewem „Małpka Fiku-Miku”.
II CZĘŚĆ GŁÓWNA:
3. Słuchanie opowiadania czytanego przez nauczycielkę – I. Salach „Złe zachowanie”. Uświadamianie dzieciom skutków złego zachowania – swobodne wypowiedzi dzieci.
4. Wskazanie dzieciom dwóch tablic w dwóch różnych kolorach – zielonym i czerwonym oraz obrazków dotyczących złego i dobrego zachowania. Zadaniem dzieci jest przyczepienie właściwych obrazków do właściwych tablic.
- czerwona – obrazki ze złym zachowaniem;
- zielona – obrazki z dobrym zachowaniem.
5. Podsumowanie przez dzieci złych i dobrych zachowań w przedszkolu, próba przewidywania ich skutków. Uzyskanie zgody dzieci na przestrzeganie kontraktu – odciśnięcie dłoni umoczonej w farbie.
III CZĘŚĆ KOŃCOWA
6. Zaprezentowanie przez dzieci wiersza „Mam trzy lata”. Stworzenie okazji do pokonywania nieśmiałości.
7. Przypomnienie dzieciom o zasadach panujących podczas zabawy:
- odkładanie zabawek na miejsce
- używanie jednej zabawki w trosce o porządek
- zgodna zabawa z innymi dziećmi
8. Podziękowanie dzieciom za zajęcia i przyznanie „Orderów dobrego zachowania”.
Opracowanie: Natalia Cherek