Zwierzęta na wiejskim podwórku - scenariusz zajęć w grupie 4-latków

Zwierzęta na wiejskim podwórku - scenariusz zajęć w grupie 4-latków
3.5
11 ocen
Oceń

Cele ogólne:

  • poznanie mieszkańców zagrody wiejskiej;
  • poznanie odgłosów wydawanych przez zwierzęta wiejskie;
  • usprawnianie narządów mowy;
  • śpiewanie określonych sylab na znaną melodię;
  • doskonalenie umiejętności tworzenia rymów do podanych wyrazów;
  • wykonanie pracy plastycznej według instrukcji nauczyciela;

Cele operacyjne – dziecko:

  • rozpoznaje i nazywa zwierzęta mieszkające na wsi;
  • naśladuje odgłosy wydawane przez zwierzęta wiejskie;
  • dopasowuje produkt do danego zwierzęcia;
  • śpiewa daną piosenkę w odgłosach zwierząt;
  • tworzy rymy do podanych wyrazów;
  • wykonuje pracę plastyczną według instrukcji nauczyciela;
  • dba o estetykę wykonywanej pracy;

Metody pracy:

  • czynna;
  • słowna;

Formy pracy:

  • zbiorowa;
  • indywidualna;

Pomoce dydaktyczne:

  • bajeczka ortofoniczna; płyta CD z odgłosami zwierząt mieszkających na wsi; sylwety zwierząt: koń, krowa, kura, owca, świnia, kogut, kaczka, kot, pies; produkty: mleko, ser, jajka, wełna, szynka, piórko; obręcze; sylwety zwierząt: kura, kaczka, pies, kot, owca, krowa; kartoniki przedstawiające przedmioty: płotek, góra, głowa, bałwanek, balonik, taczka, bucik, malinka; kartoniki ze zwierzętami: kotek, kura, krowa, baranek, konik, kaczka, kogucik, świnka; torebki papierowe; elementy krowy; klej;

 

Przebieg zajęć


1. W zagrodzie Małgosi – bajeczka ortofoniczna.
Nauczyciel czyta treść bajeczki, a dzieci naśladują odgłosy zwierząt.
Wieczorem w zagrodzie cioci Małgosi
Każde zwierzątko o jedzenie prosi.
Piesek szczeka: hau, hau, hau.
Kotek miauczy: miau, miau, miau.
Kura gdacze: kod, ko, da.
Kaczka kwacze: kwa, kwa, kwa.
Gąska gęga: gę, gę, gę.
Ona też chce najeść się.
Owca beczy: be, be, be.
Koza muczy: me, me, me.
Indor gulaga: gul, gul, gul.
Krowa ryczy: mu, mu, mu.
Konik parska: prr, prr, prr.
A pies warczy: wrr, wrr, wrr.
I tak gra orkiestra ta, aż  Małgosia jeść im da.

2. Co to za zwierzę? – zabawa słuchowo-naśladowcza.
Dzieci słuchają odgłosów zwierząt wiejskich nagranych na płytę CD. Rozpoznają je, wyszukują
i przypinają na tablicę ich sylwety oraz naśladują wydawane przez nie odgłosy.

3. Co nam dają zwierzęta? – zabawa dydaktyczna.
Dzieci losują z koszyka poszczególne produkty takie jak: mleko, ser, jajka, wełna, szynka, piórko. Rozpoznają je po dotyku, nazywają i odpowiadają na pytanie, od jakiego zwierzęcia pochodzi dany produkt.

4. Pieski do budy – zabawa orientacyjno-porządkowa.
Dzieci – pieski poruszają się na czworakach w różnych kierunkach, omijając obręcze – budy. Na hasło nauczyciela Pieski do budy – jak najszybciej muszą usiąść w najbliższej  budzie. W każdej budzie nie może być więcej niż trzy pieski.

5. Piosenka zwierząt – zabawa naśladowcza.
Nauczyciel podnosi sylwetę danego zwierzątka – kura, kaczka, pies, kot, owca, krowa, a dzieci naśladują wydawane przez niego odgłosy. Następnie próbują zaśpiewać znaną piosenkę w języku zwierząt na melodię Panie Janie. Po zaśpiewaniu jakiegoś fragmentu nauczyciel podnosi sylwetę innego zwierzątka, a dzieci zaczynają śpiewać w odpowiednim dla niego języku.

6. Dopowiedz i zrób – zabawa z rymami.
Nauczyciel mówi zdania, których zakończenia – słowa do rymu – dopowiadają dzieci. Dzieci wykonują czynność, o której jest mowa w zdaniu.
Powiedz: prosię i podrap się po … nosie.
Powiedz: koń i wyciągnij do mnie… dłoń.
Powiedz: krowy i dotknij palcem … głowy.
Powiedz: króliczki i nadmij … policzki.
Powiedz: kaczuszka i dotknij łokciem …brzuszka.
Powiedz: psy i klaśnij raz, dwa, …trzy.

7. Rymowanki – dobieranie rymów.

Twoje uwagi i pomysły

Tagi