Zwierzęta z wiejskiego podwórka - scenariusz zajęć

4.3
4 oceny
Zwierzęta z wiejskiego podwórka.
Hasło z podstawy programowej:
- Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewania się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i w sytuacjach zadaniowych.
Cele ogólne:
- Wspólne podejmowanie określonych zadań i rozwiązywanie problemów w toku ich realizacji.
- Rozwijanie umiejętności wypowiadania się i myślenia.
- Rozwijanie percepcji wzrokowej.
Cele szczegółowe:
- Zgodne współdziałanie w grupie
- Uważne słuchanie poleceń n-la
- Przestrzeganie ustalonych reguł
- Swobodne komunikowanie się z innymi dziećmi
- Uważne słuchanie opowiadania
- Wypowiadanie się na określony temat
- Rozwiązywanie zagadek
- Składanie obrazków z części
- Układanie historyjki obrazkowej
Metody:
- Zadań stawianych dziecku do wykonania, rozmowa, problemowa, pedagogika zabawy
Formy:
- Grupa
- Zbiorowa
- Indywidualna
Środki dydaktyczne:
- Tajemniczy list, opowiadanie „Uciekinier”, ilustracje do opowiadania, obręcze, obrazki pocięte na kilka kilka części, zagadki, historyjka obrazkowa, chusta animacyjna, opaski na głowę przedst. zwierzęta z wiejskiego podwórka, dyplomy, emblematy ze zwierzątkami.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie – zabawa integracyjna „Imiona”- dzieci w kole wypowiadają swoje imię w różny sposób, np. wykonując różne czynności (klaskanie, tupanie, posyłanie całusków).
2. Zabawa tropiąca „Tajemniczy list”- szukanie w sali tajemniczego listu - odczytanie listu przez n-lkę.
Drogie dzieci!
Dzień dobry. Pisze ten list do Was Krasnal Hałabała.
Często zaglądam do waszego przedszkola, obserwuję zajęcia, w których uczestniczycie. Ostatnio usłyszałem, że rozmawiacie o zwierzątkach z wiejskiego podwórka, to bardzo ciekawy temat. Chcę, żebyście wiedzieli, że moimi przyjaciółmi są nie tylko zwierzątka leśne, ale także te z wiejskiego podwórka, dlatego też przygotowałem dla Was zagadki i ciekawe zadania do wykonania. A jak już wszystko wykonacie to czeka na was niespodzianka. Na początek posłuchajcie opowiadania. Życzę wam miłej zabawy.
Krasnal Hałabała
3. Słuchanie opowiadania pt. „Uciekinier” z wykorzystaniem ilustracji.
W wiejskiej szopie, pełnej worków śpi brązoworuda Aza ze swoimi szczeniaczkami. Zwierzątka biegały dziś po łące i są bardzo zmęczone. Nie słyszą. że mały Pikuś korzysta z nieuwagi mamy i wymyka się na podwórko. Pikuś jest bardzo zadowolony, tyle tu gwaru i tak wesoło !Kolorowe kury, kaczki, indyki, gęsi, a każda kwacze, gęga lub pieje!.
Witajcie - woła Pikuś- Pobawimy się razem ?- Próbuje ścigać się z kurami, ale one uciekają w popłochu, wykrzykując na całe gardło. Więc może kaczki zechcą się przyłączyć? Ale one kwaczą oburzone : Zostaw nas w spokoju, nie chcemy tu takich gości!. Pikuś dogania gąski i woła zadowolony: - Złapałem was, wygrana!- i nagle przysiada ze strachu. – To boli, uważaj- piszczy i patrzy ze zdziwieniem na wielkiego białego ptaka, który uszczypnął go dziobem – Kto ci pozwolił robić tyle zamieszania – syczy groźnie gęś. Nasze podwórko to nie miejsce dla niesfornych szczeniaków. Od strony studni nadchodzą indyki, gulgoczą bardzo groźnie. Czy one też szczypią tak boleśnie? Pikuś chciałby schronić się w szopie, ale wokół niego jest tak głośno: gdakanie gęganie i gulgoty. Na szczęście mama usłyszała te hałasy i staje w drzwiach szopy. Szczeka przyzywając synka, a wokół robi się cicho.- Ja tylko chciałem się pobawić, nie wiedziałem, że te ptaki będą takie złe. Aza uspokaja synka :- Nikt tu nie jest zły. Po prostu wystraszyłeś kaczki , kury , gęsi i indyki. Pikuś cieszy się, że mama nie krzyczy. Tak bardzo lubi wtulić się w znajome, ciepłe futro i odpocząć. „Tu jest ciepło i bezpiecznie”- stwierdza zasypiając.
Rozmowa na podstawie opowiadania:
- Co zrobił Pikuś?
- Z kim chciał bawić się piesek?
- Co robiły kury, kaczki ,gęsi i indyki, gdy Pikuś chciał się z nimi bawić?